BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Klinghammer folytatná

Az idén mintegy 10 ezerrel többen jelentkeztek a felsőoktatásba mint tavaly, de a korábbi évekhez képest elmaradás van.

„Szívesen folytatnám munkámat, ha erre felkérést kapok” – nyilatkozta lapunknak a felsőoktatásért felelős államtitkár. Klinghammer István elmondta, hogy a kormány összetételéről döntő Orbán Viktor miniszterelnök még nem egyeztetett vele arról, milyen szerepet kapna a választások után egy új kabinetben. Korábban egyes sajtóértesülések alapján Klinghammer akkor folytatná a munkáját, ha a kormány elfogadja a tavaly kidolgozott felsőoktatási stratégiát, amit a kerekasztal részvevői közül egyedül Parragh László, a gazdasági és iparkamara elnöke nem hagyott jóvá. Az is felmerült, hogy egy új kabinetben esetleg nem kapna szerepet. Klinghammer a stratégiáról lapunknak elmondta: még mindig nincs végleges döntés, de annak irányát helyesnek tartja.

Idén 106056-an jelentkeztek a felsőoktatásba a tavalyi 95445 fővel szemben – közölte tegnap az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára. Maruzsa Zoltán elmondta, az állami ösztöndíjas képzésre 91737-en, az önköltséges képzésre 14319-en jelentkeztek. Egy jelentkező átlagosan 3,4 helyt jelölt meg a lehetséges 5-ből, így összesen 358 ezer helyre jelentkeztek.

A jelentkezők legnagyobb része a műszaki, valamint a gazdaságtudományi képzésekre jelentkezett, az összes érdeklődő 16-16 százaléka, több mint 12-12 ezer fővel. A pedagógusképzésekre a jelentkezők 11 százaléka (egy éve még csak 5 százaléka), míg az orvos és egészségtudomány szakokra 9 százalék jelentkezett. Maruzsa szerint a pedagógusképzésre való jelentkezés emelkedése a pedagógus életpályamodell bevezetésével, a béremeléssel magyarázható.

Az első jelentkezések alapján az alap- és osztatlan képzésben a legnépszerűbb szak a gazdálkodási és menedzsment 3244 fővel. Utána a gépészmérnöki, jogász, mérnökinformatikus, óvodapedagógus, turizmus-vendéglátás, pszichológia, általános orvos, kereskedelem és marketing, a pénzügyi és számvitelt szakok következtek.

Klinghammer szerint a jelentkezések növekedésének oka a keretszámok eltörlése valamint az, hogy az állami ösztöndíjrendszer átalakítása tervezhető és mindenki számára elfogadható feltételeket teremt. Fontos lépésnek nevezte a Balog Zoltán tárcavezető és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája közötti 2013. januári megállapodást is.

A tavalyi évhez képest valóban nőttek az adatok, de két éve még 110 ezren, 2011-ben közel 141 ezren, 2004-ben több mint 167 ezren jelentkeztek a szeptemberben kezdődő képzésekre. Klinghammer kiemelte: több jelentkező volt idén a levelező képzésekre, az összes jelentkező átlagéletkora 23 év volt. Az Eurostat adatai szerint 2000 és 2011 között a magyar hallgatók 1,7-2,4 százaléka tanult teljes képzésben külföldön, ami alacsonyabb, mint a környező országok és az EU fiataljainál megfigyelhető arány. Magyarországon jelenleg húszezer külföldi hallgató tanul, ez Klinghammer szerit növekszik majd a Stipendium Hungaricum és a Keleti Nyitás ösztöndíjprogramoknak köszönhetően.

Jövőre megszűnhet a papíralapú jelentkezés

Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal elnöke elmondta, hogy május elején nyílik meg a felvi.hu oldalon az e-felvételi oldal. Az idén is van egyszeri alkalom a sorrend módosítására. Július 10-ig lehet feltölteni, valamint módosítani a még szükséges dokumentumokat, a ponthatárokat július 24-én húzzák meg.

Kerékgyártó Sándor, az Educatio Nkft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az idén 97 százalék volt elektronikus úton jelentkezők aránya, ezért várhatóan csak az utóbbi módon lehet majd jelentkezéseket benyújtani a jövő évtől.

Kerékgyártó Sándor, az Educatio Nkft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy az idén 97 százalék volt elektronikus úton jelentkezők aránya, ezért várhatóan csak az utóbbi módon lehet majd jelentkezéseket benyújtani a jövő évtől. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.