A válság rendezésére német közvetítéssel megbeszélések kezdődtek tegnap Kijevben, amelyen az oroszbarát szakadárok képviselői nem vesznek részt. Az ukrán kormány közölte, hogy nem hajlandó tárgyalni velük, s ezzel a donyecki szeparatisták maradéktalanul egyetértettek. Pozsonyban szerdán háromnapos biztonságpolitikai fórum kezdődött, a munkába bekapcsolódnak majd a visegrádi négyek kormányfői. Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt jelezte, hogy a tanácskozáson kifejezi nemtetszését Orbán Viktornak a kárpátaljai autonómiára tett megjegyzése miatt. Martonyi János külügyminiszter tegnap mindenesetre tudatta, hogy félreértették a magyar miniszterelnök szavait.
Pozsonyba várták Arszenyij Jacenyuk ukrán ideiglenes kormányfőt, aki az utolsó pillanatban lemondta az utat a fokozódó ukrán helyzetre hivatkozva. A magyar országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is a fokozódást érezheti, tegnapi ülésén megállapította, hogy a térség biztonsági stabilitása komoly veszélybe került, igaz, nem tartanak azonnali menekülthullámtól. Erről beszélt a krími népszavazás idején Orbán Viktor is, aki a keleti határnál tartott demonstratív vizitet.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az amerikai Bloomberg tv-nek úgy nyilatkozott: a NATO még 2008 áprilisában elvetette a jelenlegi ukrajnai válság magvait, amikor a bukaresti csúcson állást foglaltak az ország tagsága mellett. Lavrov szerint negatív következményekkel jár, ha a NATO nem hagyna fel a terveivel.
Oroszországban a napokban bejelentett fegyverkezési tervek sok milliárd rubelba kerülnek, de Moszkva korábban sem takarékoskodott a hadi kiadásokkal. Mint ahogy arra is jut pénz, hogy naponta 9 ezer köbméter ivóvizet juttassanak el a Krím félszigetre. Erre azért van szükség, mert Ukrajna blokkolja az Oroszországhoz került terület vezetékes vízellátását.
Honnan lesz pénz?
Június 3-tól csak akkor kap Ukrajna gázt az orosz Gazpromtól, ha addig előre kifizeti a júniusra megállapított 1,66 milliárd dollárnyi számlát. A Gazprom a jelenleg érvényben lévő, napi 114 millió köbméter szállításáról szóló szerződés alapján nyújtotta be Kijevnek a számlát. Nyugat-Európában már azt számolgatják, hogyan pótolhatnák az ukránoknak hiányzó gázt. Eredményre nem jutottak, a GDF Suez francia cég közlése szerint az európai tartalékok az ukrán szükségletek egyharmadát sem elégítenék ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.