Az orosz elnök holnap, kedden villámlátogatást tesz Bécsben, az osztrák államfő meghívására. Ez a látogatás azonban kissé más lesz, mint a hét évvel ezelőtti. 2007-ben ugyanis hivatalos látogatást tett az osztrák fővárosban, annak minden ceremoniális kellékével együtt, ami két napig tartott.
A nemzetközi helyzet is némileg megváltozott azóta. A Golosz Rosszii – vagyis Oroszország Hangja állami rádió előzetese szerint a mostani látogatás során az ukrán válság külön fog szerepelni Vlagyimir Putyin és Heinz Fischer osztrák elnök, valamint Werner Faymann osztrák kancellár találkozójának napirendjén.
A tárgyalásokon elsősorban az Oroszország és Ausztria közötti gazdasági kapcsolatokról lesz szó. Szintén helyet kapnak a gázzal kapcsolatos kérdések, valamint a Déli Áramlat gázvezeték építésének kérdése is. A RIA Novosztyi hírügynökség pedig úgy tudja, Oroszország és Ausztria vegyes vállalatot hoznak létre a gázcsővezeték osztrák szakaszának megtervezésére. Ezenkívül Putyin az esti órákban beszédet tart vezető üzletemberek előtt az Osztrák Gazdasági Kamara székházában.
Ennél részletesebb előzetest adott ki az osztrák államfő hivatala. Eszerint Heinz Fischer „minden nyitott kérdést” fel fog vetni, beleértve az ukrajnai konfliktust. Az ORF osztrák tévé szerint ugyanis az ilyen súlyos helyzetben különösen fontos Fischer számára, hogy minden csatornát nyitva tartson és egymással beszélhessenek.
Ezzel persze Ausztria nem tér el az Európai Unió által követett vonaltól – például a szankciókkal sújtott (orosz) személyek nem utazhatnak be Ausztriába -viszont segítségével hozzá kíván járulni a problémák megoldásához – hangoztatta az osztrák államfő. Heinz Fischer konkrétan azt reméli, hogy a Putyinnal való találkozóján – amelyen Sebastian Kurz külügyminiszter és Reinhold Mitterlehner gazdasági miniszter (mindketten az ÖVP tagjai) részt vesznek - eredetiben ismeri meg az orosz álláspontot.
Az osztrák szövetségi kancelláriai hivatal ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozza, hogy a Putyin-látogatás nem jelent változást Ausztria magatartásában a Krím Oroszország által történt annektálását illetően, amelyet az osztrák szövetségi elnök mint a nemzetközi jogba ütközőt bírálattal illetett. A Hofburgban tett látogatása után a Fischer elnökkel elköltött közös ebéd után Putyin Faymann osztrák szövetségi kancellárral találkozik.
Érdemes most rövid időre felidézni - az osztrák kancellári hivatal akkori tájékoztatója alapján, hogy amikor hét évvel ezelőtt, Vlagyimir Putyin elnök 2007. május 23-24-én hivatalos látogatáson járt Bécsben, a megbeszélések az osztrák vendéglátóival hangsúlyozottan „baráti és oldott légkörben” zajlottak le. A vitás témákat – mint például a demokrácia fejlődése, az emberi jogok és a sajtószabadság Oroszországban – az osztrák vendéglátók ugyan nem kerülték meg, de kellő diplomáciai tapintattal adták elő. Energia ügyekben Oroszország Ausztriával szemben, mint „megbízható partner” mutatkozott. Az orosz államfő utalt a Gazprom és az OMV közötti együttműködés 2008-ban esedékes 40 éves jubileumára és a hosszú lejáratú gázszállítási szerződés 2027-ig történt meghosszabbítására.
Az Osztrák Gazdasági Kamara (WKÖ) bécsi székházában 2007. május 23-án tartott gazdasági fórumon – amelyen Putyin és Alfred Gusenbauar akkori szövetségi kancellár, valamint prominens orosz gazdasági mágnások is részt vettek – pedig 35 befektetési és kooperációs szerződést írtak alá összesen hárommilliárd euró értékben. Ez az összeg Ausztria külföldön megvalósított éves tőkebefektetései értéke felének felel meg – jelentette ki Christoph Leitl, a WKÖ akkori és jelenlegi elnöke. Ezen túlmenően szándéknyilatkozatokat is aláírtak további egy-kétmilliárd euró értékben – tette hozzá Christoph Leitl.
Vlagyimir Putyin akkoriban méltatta az Ausztriával kiépített gazdasági együttműködést. „Ez bizalmat teremt és a más területeken való együttműködés feltételeit képezi” – hangoztatta. Gusenbauer akkori kancellár pedig dicsérettel illette a bilaterális gazdasági kapcsolatok új minőségét, aminek nagy jelentősége van Ausztria számára. Martin Bartenstein akkori gazdasági miniszter is hangsúlyozta ”az Oroszországhoz fűződő különösen jó viszonyt, mind gazdasági, mind politikai szinten.” Elhangzott, 2007-ben már több mint ötszáz osztrák cégnek volt Oroszországban saját lerakata vagy valamely ottani vállalatban tulajdoni részesedése.
Visszatérve az e heti bécsi Putyin-látogatásra, a Golosz Rosszii vagyis Oroszország Hangja állami rádió arra hívja fel a figyelmet, hogy Brüsszellel, Washingtonnal vagy Londonnal ellentétben Ausztria nem fenyegetőzik Oroszországgal szemben. Putyin fogadásával az osztrák vezetés azt az álláspontját fejezi ki, hogy a válságos időszakban a párbeszédre még nagyobb szükség van, mint máskor. Ezt mutatja az osztrák semlegesség, amely le van fektetve az ország alkotmányában is. Sebastian Kurz, a fiatal osztrák külügyminiszter azt mondja, hogy a válságos helyzet békés megoldását kívánva elengedhetetlen minden kapcsolati csatornát nyitva tartani és elősegíteni az enyhülést.
De az osztrák államfő véleményével egyezően a Golosz Rosszii vagyis az Oroszország Hangja állami rádió is elismeri, Ausztria valószínűleg, nem fog eltérni az EU álláspontjától az ukrán kérdést illetően. Éppen ezért Putyin meg fogja hallgatni osztrák kollégáinak véleményét és bemutatja az orosz álláspontot. Bécs nem töri meg az egységes európai elveket, de nem is fenyeget szankciók bevezetésével, vagy a katonai jelenlét megerősítésével a NATO tagországok valamint Oroszország, Ukrajna vagy Fehéroroszország között. Heinz Fischer osztrák elnök hangsúlyozta a Kronen Zeitung legolvasottabb napilapnak, hogy Ausztria megmarad saját véleménye mellett és a párbeszédnek, valamint a tárgyalásra való készségnek, beleértve Oroszországot is, ebben a helyzetben különleges szerepe van.
A mostani bécsi látogatással kapcsolatban ugyanakkor a Golosz Rosszii arra hívja fel a figyelmet, hogy Brüsszellel, Washingtonnal vagy Londonnal ellentétben Ausztria nem fenyegetőzik Oroszországgal szemben. Putyin fogadásával az osztrák vezetés azt az álláspontját fejezi ki, hogy a válságos időszakban a párbeszédre még nagyobb szükség van, mint máskor. Ezt mutatja az osztrák semlegesség, amely le van fektetve az ország alkotmányában is. Sebastian Kurz, a fiatal osztrák külügyminiszter azt mondja, hogy a válságos helyzet békés megoldását kívánva elengedhetetlen minden kapcsolati csatornát nyitva tartani és elősegíteni az enyhülést.
De Ausztria valószínűleg, nem fog eltérni az EU álláspontjától az ukrán kérdést illetően – ismeri el a Golosz Rosszii. Éppen ezért Putyin meg fogja hallgatni osztrák kollégáinak véleményét és bemutatja az orosz álláspontot. Bécs nem töri meg az egységes európai elveket, de nem is fenyeget szankciók bevezetésével, vagy a katonai jelenlét megerősítésével a NATO tagországok valamint Oroszország, Ukrajna vagy Fehéroroszország között. Heinz Fischer osztrák elnök hangsúlyozta a Kronen Zeitung legolvasottabb napilapnak, hogy Ausztria megmarad saját véleménye mellett, és a párbeszédnek valamint a tárgyalásra való készségnek, beleértve Oroszországot is, ebben a helyzetben különleges szerepe van.
Ugyanakkor Faymann osztrák kancellár szóvivője úgy vélekedett, hogy Oroszország elvben Ausztria fontos partnere a külpolitikában éa a gazdaságban. "Éppen a jelenlegi helyzetben fontos, hogy a párbeszéddel mindent megtegyünk a feszültség csökkentése érdekében". Ausztria ugyanis mint semleges ország, betöltheti a hidépítésének szerepét" - tette hozzá. Jelzésértékű lehet, hogy a politikai megbeszéléseken kívül a orosz államfő - kedden este felkeresi az Osztrák Gazdasági Kamara központját, ahol beszédet mond vezető üzletemberek előtt.
A Kreml tájékoztatása szerint pedig a Gazprom orosz állami konszern szerződést ír alá a Déli-áramlat gázcsővezeték építéséről,amelyen keresztül 2017-től orosz gáz érkezik Ausztriába. Az APA osztrák hírügynökség szerint az OMV osztrák energiakonszern részéről ezzel kapcsolatban nem hangzott el állásfoglalás-A Profil című hírmagazin szerint a megkérdezett osztrákok többsége (58 százaléka) pártolja az osztrák politikusok és Vlagyimir Putyin között holnap Bécsben létrejövő találkozót, a lakosság körében végzett felmérés eredményére hivatkozva. Annyi bizonyos, hogy az orosz elnök és az osztrák csúcspolitikusok közötti megbeszélésekről kiadandó (közös) közlemények szövegének gondos elemzése is némi eligazítást adhat az orosz-osztrák, illetve a Nyugat és Oroszország közti viszony pillanatnyi állapotáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.