Közélet

Népszavazáson torpedóznák meg az EU és Kanada egyezségét

Aláírásgyűjtést indítottak aktivisták Hollandiában annak érdekében, hogy népszavazást írjanak ki az és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) ratifikálásáról.

A petíciót már több mint 190 ezren aláírták, a népszavazás kiírásához legalább 300 ezer aláírásra van szükség Hollandiában. A referendum akkor lenne érvényes, ha a szavazásra jogosultak legalább 30 százaléka részt venne rajta.

Hosszas egyeztetéseket követően múlt szombaton az Európai Unió mind a 28 tagállama jóváhagyta a Kanadával kötendő szabadkereskedelmi egyezményt, másnap pedig aláírták a megállapodást a brüsszeli EU-Kanada csúcstalálkozón. Az egyezséget a tagországok mindegyikének ratifikálnia kell.

Ugyan a népszavazás nem lenne jogilag kötelező érvényű, a CETA elutasítása szakértők szerint meglehetősen kínos helyzetbe hozná a kormányt, ahogyan az az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés ratifikálásáról kiírt holland referendum esetében is történt.

A kezdeményezés mögött álló, "Platform CETA-TTIP referendum" nevű szervezet szerint a Kanadával kötendő szabadkereskedelmi egyezmény veszélyezteti a demokráciát, általa ugyanis a nagyvállalatok kikezdhetnék a holland jogszabályi előírásokat.

A CETA a várakozások szerint a vámok, valamint a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató más akadályok lebontása révén elősegítené a növekedést és a munkahelyteremtést az Európai Unióban és Kanadában is.

szabadkereskedelem Kanada EU CETA
Kapcsolódó cikkek