BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Észak-koreai válság: Szöul méltatta a kínai kormányt

Nagyra értékelte Hszi Csin-ping kínai elnök kormányzatának szerepét Észak-Korea tárgyalásokra késztetésében hétfőn a szöuli nemzetbiztonsági hivatal vezetője, miután felmerült annak a lehetősége, hogy májusban csúcstalálkozót tart Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető.

Csung Jui Jong a kínai fővárosban tájékoztatta a két Korea közötti tárgyalásokról Jang Csie-csét, Hszi Csin-ping külpolitikai főtanácsadóját, és még hétfőn találkozik az államfővel is.

„Elnökünk, Mun Dzse In és a (dél-koreai) kormány úgy véli, hogy Hszi Csin-ping elnök és a kínai kormány aktív támogatásával és hozzájárulásával több előrelépés is történt, hogy elérjük a célt: a Koreai-félsziget békéjét és atomfegyver-mentesítését” – mondta Csung a főtanácsadónak.

Donald Trump amerikai elnök (k) és Kim Jong Un észak-koreai vezető (j) képe egy dél-koreai televíziócsatornán
Forrás: AFP/Jung Yeon-Je

Jang Csie-cse válaszul kijelentette, Kína ragaszkodik ahhoz, hogy valamennyi fél „kitartson amellett, hogy a kérdést csak párbeszéd és konzultáció útján lehet megoldani”.

Mindaddig, amíg minden fél ragaszkodik ahhoz, hogy ezt a kérdést politikai eszközökkel kell megoldani, és kitart emellett az irányvonal mellett, kétségkívül abba az irányba mozdíthatjuk a koreai-félszigeti helyzetet, amelyben a nemzetközi közösség reménykedik

- fejtette ki Jang.

Csung a múlt héten jelentette be, hogy Donald Trump májusig hajlandó találkozni Kim Dzsong Unnal a Koreai-félsziget „végleges atomfegyver-mentesítésének elérése” érdekében. Elmondta továbbá, hogy a phenjani tárgyalásokon Kim Dzsong Un közölte a dél-koreai küldöttekkel, hogy „elkötelezett az atomfegyver-mentesítés iránt”, és ígéretet tett, hogy Észak-Korea „tartózkodik a további kísérleti atomrobbantásoktól és a rakétakísérletektől”.

Csung Jui Jong Pekingből Moszkvába utazik tovább, a dél-koreai hírszerzés főnöke, Szuh Hun pedig Japánba látogat, hogy tájékoztassa az ottani vezetőket az észak-déli tárgyalásokon elért eredményekről.

A több mint 90 százalékban Kínán keresztül bonyolódó észak-koreai külkereskedelem jelentős veszteségeket szenvedett el, amióta Kína betartja az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyre szigorúbb szankcióit, amelyek célja, hogy rákényszerítsék Észak-Koreát a kísérleti atomrobbantások és rakétakísérletek beszüntetésére, valamint az atomfegyver-mentesítésről folyó tárgyalásokon való részvételre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.