Közélet

Trump új emberét nem engedik a Mueller-nyomozás közelébe

Az Egyesült Államok 18 tagállami főügyésze felszólította csütörtökön az újonnan kinevezett Matthew Whitaker ügyvezető szövetségi igazságügyi minisztert, hogy tartsa magát távol a 2016-os elnökválasztásba történő feltételezett orosz beavatkozás vizsgálatától, vagyis a Robert Mueller különleges ügyész vezette bizottság munkájától.

Whitakert szerdán nevezte ki Donald Trump elnök, miután kérésére távozott posztjáról Jeff Sessions igazságügyi miniszter. Sessions etikai megfontolásokra hivatkozva távol tartotta magát valamennyi, a 2016-os amerikai választási folyamatba történt esetleges orosz beavatkozásra vonatkozó vizsgálattól,

Whitaker viszont – aki Sessions kabinetfőnöke volt – bírálta Muellert és bizottsága munkáját, sürgette is annak mielőbbi lezárását.

A bizottság a Trump kampánycsapatának munkatársai és oroszok közötti esetleges összejátszást vizsgálja. Eddig Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes felügyelte a bizottság tevékenységét, és sajtóértesülések szerint várható, hogy ezt a feladatot átveszi tőle Whitaker. Ami azt jelenti például, hogy ő dönt majd a bizottság költségvetésének és az elé idézendők személyének jóváhagyásáról.

A tömeg a Mueller-nyomozást védi
Fotó: AFP

Whitaker kinevezését bírálta már több vezető demokrata párti politikus. Chuck Schumer, a demokraták szenátusi frakciójának vezetője „alkotmányos válságot” jósolt arra az esetre, ha a Mueller-bizottság munkáját akadályozni vagy befolyásolni próbálnák, Nancy Pelosi, a demokrata párti képviselők frakcióvezetője pedig a Mueller-vizsgálat aláásására irányuló „otromba kísérletnek” minősítette az ügyvezető miniszter megbízását.

A 18 tagállami főügyész a Twitterre feltett közös levelében azt írta:

Miután nincs olyan értelmes ember, aki ne kérdőjelezné meg az ön elfogultságát az ügyben, a nyomozás tisztességébe vetett közbizalom fenntartása érdekében önnek távol kell tartania magát tőle, és védenie kell annak a minisztériumnak a régre visszanyúló függetlenségét, amelynek irányítására ügyvezető jelleggel kiválasztották„.

A Mueller-bizottság munkájának ”beavatkozás nélkül folytatódnia kell„ – tették hozzá a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint. Maura Healey massachusettsi főügyész külön megjegyezte: ”Ellenségessége a Mueller-bizottság nyomozásával szemben kizárja Whitakert a bizottság munkájának felügyeletéből„.

Az amerikaiak szerint senki sem állhat a törvény felett
Fotó: AFP

A The Washington Post című napilap Whitaker környezetéből származó, de meg nem nevezett forrásokra hivatkozva úgy értesült csütörtökön, hogy

az ügyvezető miniszter nem akarja távol tartani magát a Mueller-bizottság munkájától, és nem hagyná jóvá Donald Trump büntetés terhe melletti megidézését elé.

Az AP amerikai hírügynökség egy meg nem nevezett fehér házi tisztségviselőtől és egy republikánus politikustól úgy értesült: Trump elnök tanácsadóit aggasztja, hogy Mueller az utóbbi hetekben csendben felgyorsította a munkáját, és hamarosan újabb személyek ellen emelhet vádat az eddigi 32 vádemelés után, illetve kiadhat egy lesújtó zárójelentést az ügyben.

Az utóbbi hetek egyik fontos munkája volt, hogy a bizottság tanúvallomásokat hallgatott meg Trump elnök egyik bizalmasáról, Roger Stone-ról, és folyt az előkészület az elnök meghallgatására. A Stone ügyében meghallgatottak között volt Steve Bannon, a Trump-kampány egykori vezetője és Stone több munkatársa is.

Ezzel a bizottság közelebb kerülhetett az olyan kulcsfontosságú kérdések megválaszolásához, mint hogy az elnök akadályozta-e a nyomozást, és kampánycsapata tudott-e előre arról, hogy a WikiLeaks portálon keresztül ki fogják szivárogtatni a Demokrata Párt e-mailjeit

– vélik.

Donald Trump Matthew Whitaker Oroszország Robert Mueller kampány nyomozás
Kapcsolódó cikkek