Közélet

Az otthoni munkavégzés irányába mutat a piaci trend

Habár azt még nem tudni, hogy akár tíz év múlva melyek lesznek a legvonzóbb szakmák, az azonban egyértelmű, hogy az atipikus foglalkoztatási formák egyre nagyobb szerepet kapnak a cégek életében. Mindez érthető akkor, ha tudjuk, hogy egy munkavállaló akkor végzi a legjobban a munkáját, ha a munkaidő és a magánélet arányának és beosztásának lehetőségét a lehető legrugalmasabban kezelheti – véli a K&H, ahol évek óta kiemelt figyelmet fordítanak az atipikus foglalkoztatás, azaz a részmunkaidő és a kötetlen munkarend feltételeinek kialakítására.

A mai fiatalok azt talán még nem tudják, milyen hivatást választanak majd, az azonban több mint valószínű, hogy nem fognak 8-tól 5-ig az irodában ülni.

A piaci trend ugyanis egyértelműen a rugalmas munkavégzés irányába mutat:

Japánban véget ért az élethosszig tartó munkavállalás kora, az USA-ban a várakozások szerint 2022-re a munkaerő fele már szabadúszóként fog dolgozni, de

Magyarországon is egyre inkább jellemző a rugalmas foglalkoztatás.

A Big Office Day alkalmából nemrég bemutatott hazai kutatás szerint ugyanis amellett, hogy a megkérdezett munkavállalók közel negyede (24 százalék) hatékony megoldásnak tartja, ha az otthonról történő munkavégzés miatt nem járnak be minden nap, a dolgozók harmada akár a fizetéscsökkentést is vállalná heti egy nap otthoni munkavégzésért cserébe.

Minden ötödik munkavállaló pedig már nem is menne olyan céghez, ahol nem biztosított a home office lehetősége.

Fotó: Shutterstock

Rugalmas munkaidő és munkarend

Meggyőződésünk, hogy egy munkavállaló akkor végzi a legjobban a munkáját és hozza ki magából a legtöbbet, ha a munkaidő és a szabadidő, magánélet arányának és beosztásának lehetőségét a lehető legrugalmasabban kezelheti

– idézi a közlemény Végh Józsefet, a K&H HR igazgatója. Hozzátette, hogy bankjuk „ezért évek óta kiemelt figyelmet fordít az atipikus foglalkoztatás, azaz a részmunkaidő és a kötetlen munkarend feltételeinek kialakítására”.

„A rugalmas munkaidő lehetőséget biztosít arra, hogy a munkavállalók – a családi kötelezettségeikhez is igazodva – maguk oszthatják be munkaidejüket. Ennek egyrészt az a feltétele, hogy a munkakör jellege megengedje ezt a fajta rugalmasságot, másrészt szükség van a megfelelő szabályozási és technikai háttér biztosítására, beleértve a laptopot és a biztonságos adattovábbítás lehetőségét” – tette hozzá a HR szakértő.

Rendhagyó munkaviszony

Tevékenységünkből adódóan alapvetően szinte mindenki határozatlan idejű munkaviszonyban áll nálunk, de projekt alapon előfordul határozott idejű munkaviszony is.

– tájékoztatott Végh József. „Egy másik példa a közelmúltból a babaváró miatti hirtelen megnőtt kérelmek feldolgozására foglakoztatott határozott idejű szerződéssel rendelkező munkatársak. Ilyen esetben sor kerülhet munkaerő-kölcsönzésre is, aminek előnye, hogy nagyon hamar rendelkezésre áll a munkatárs, hiszen nem kell végigmenni a klasszikus kiválasztási folyamaton.”

A fiatalok esetében egyre gyakoribb a szakmai gyakorlat, ami a szakember szerint mindkét fél számára előnyös, hiszen a cégek és a fiatalok oldaláról egyaránt eredményesen működhet, de jellemző gyakorlat a nyugdíjas kollégák alkalmazása is, akik a mellett általában részmunkaidőben látják el feladataikat.

home office K&H munkarend otthoni munkavégzés munkahely
Kapcsolódó cikkek