Közélet

Biztató az oxfordi vakcina hatékonysága

Nem tapasztaltak súlyos mellékhatásokat, a vakcina minden dózisa jól tolerálhatónak bizonyult.

Az adatok tanúsága szerint az AstraZeneca nemzetközi innovatív gyógyszergyártó vállalat és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett vakcinája kifejezetten eredményes a COVID-19 fertőzés megakadályozása terén az elsődleges vizsgálati végpont, vagyis a kórházi kezelések és a súlyos esetek megelőzése szempontjából.

Két különböző adagolási sémát használtak a klinikai vizsgálatokban, mindkettő hatékonynak bizonyult, azonban az egyik esetben kedvezőbb eredmények születtek. Mindkét esetben két oltást kaptak az oltóanyagból a vizsgálatban részt vevők. 90 százalékos hatékonyságot tapasztaltak abban az esetben, ha az első alkalommal fél dózist adtak, majd 1 hónappal később teljes dózist. A másik adagolási séma esetén, amikor 1 hónap különbséggel kétszer kaptak teljes dózist a vizsgálati személyek, a hatékonyság 62 százalék volt.

Nem tapasztaltak súlyos mellékhatásokat, az AZD1222 vakcina minden dózisa jól tolerálhatónak bizonyult.

A köztes eredmények teljes elemzése hamarosan publikálásra kerül. Az AstraZeneca haladéktalanul elkészíti a törzskönyvi dokumentációt és benyújtja a hatóságok számra világszerte.

Fotó: STR/NurPhoto/AFP

A mai nap fontos mérföldkő a világjárvánnyal folytatott küzdelmünkben. A vakcina hatékonysága és biztonságossága megerősíti, hogy azonnali hatással lesz a közegészségügyi vészhelyzetre, hiszen képes csökkenteni a kórházak terhelését és életeket menthet. A vakcinát legalább 6 hónapig 2-8 °C közötti hőmérsékleten lehet tárolni és szállítani, ezáltal könnyen használható a jelenleg rendelkezésre álló körülmények között is. Az alacsonyabb dózis-szükséglet azt ígéri, hogy az Európia Unióval kötött szerződésünk alapján, mely akár 400 millió adag AZD1222 vakcina leszállításáról szól a tagállamok számára, még több embert be lehet majd oltani Európában és világszerte

– közölte az AstraZeneca.

vakcina koronavírus astrazeneca oxfordi egyetem
Kapcsolódó cikkek