Júliusban a sikerlista első helyét egy országokon átívelő szerelem története szerezte meg. Szobonya Erzsébet, azaz Borsa Brown Légy(ott) Isztambulban című könyve egy középkorú nő válás utáni újrakezdését mutatja be, ami váratlan fordulatot vesz, mikor előkerül egy levél az első szerelmétől. Az erotikus-romantikus regényeiről ismert szerző pontosan tudja, mivel nyűgözze le az olvasót: könyve könnyed, szórakoztató, perzselő érzelmekkel teli lebilincselő nyári történet. 

A lista második helyét Agatha Christie nyári történeteinek válogatáskötete foglalja el. A Szentivánéji krimik című könyvben a szerző leghíresebb nyomozói szembesülnek újabb kihívásokkal – no meg a sokszor fullasztó és ingerlő kánikulával. A Bookline sikerlistájának harmadik helyét Delia Owens Ahol a folyami rákok énekelnek című regénye szerezte meg, ami a szerző első – immár több mint 4 millió példányban – eladott alkotása. A könyv egy ritkán lakott mocsaras vidéken játszódik: itt él elzárkózva a fiatal Kya, akinek az élete gyökeresen megváltozik a történet során. Egy rejtélyes gyilkosság első számú gyanúsítottjává válik, ugyanakkor megtalálja a szerelem is, s ez utóbbinak köszönhetően kitárul előtte a világ.

Fotó: Shutterstock

Gyilkosságok és rejtélyek köré íródott Guillaume Musso Most! című könyve is, amely – a Bookline listája szerint – július legkeresettebb krimije lett. A regény főszereplői – Lisa és Arthur – évente csak egyszer találkoznak egymással. Kapcsolatuk titkokkal, vágyakozással, kíváncsisággal és feszültséggel teli: a történet utolsó soráig egy feltáratlan titok köti gúzsba őket, illetve az olvasót. 

Musso írása mellett sokan érdeklődtek Abigail Dean „A” lány című thrillerje iránt is. A regény középpontjában álló lány gyerekként nemcsak saját magát, hanem testvéreit is megmentette kegyetlen szülei elől. Története akkor folytatódik, amikor a szülők halála után dönteni kell az örökségről – a testvérek találkozója azonban újra felszínre hozza a szörnyű múltat és a családtagok szenvedéssel teli életét. Tele van izgalmakkal a Stephen King által írt Lisey története is. Lisey elhunyt férje emlékeit, irodalmi hagyatékát és a róla szóló cikkeket, interjúkat rendezgeti, s eközben nemcsak a szép emlékek, de az írás gyötrelmes, kínzó és szorongással teli folyamata is felszínre kerül. 

A feszült krimik mellett jól fogytak a romantikus nyári regények is. Erica James Nyár Korfun című könyve egy egyedülálló tanítónő életét mutatja be, aki már nem szereti a hivatását. A főhősnő, Izzy, éppen szakított, édesanyjával pedig erősen feszült a viszonya. Ebből a helyzetből menekül el a Korfu szigetére, ahol rátalál a szerelem – miközben arról is döntenie kell, hogyan folytassa életét. Egy új esélyről szól Denise Hunter Könyvesbolt a tengerparton című regénye is. Itt a főszereplő azzal szembesül húga esküvőjén, hogy a vőfély feladatait fiatalkori szerelme látja el. Találkozásuk egy izgalmas, fordulatos és pikáns történetet ígér az olvasók számára, csak úgy, mint R. Kelényi Angelika Szédítő Balaton című regénye, amelyben az újságíróként dolgozó főszereplőnek egy szállodatulajdonost kell lebuktatnia úgy, hogy séfnek adja ki magát. 

Fotó: Shutterstock

A krimik, valamint a romantikus regények mellett, idén nyáron is nagy népszerűségnek örvendenek az önismereti könyvek. Ezt jól mutatja, hogy Jakobovits Kitti Irodalomterápia című írása a Bookline sikerlistájának ötödik helyét szerezte meg. Az Irodalomterápiában a szerző megmutatja, milyen kapcsolódási pontok vannak a pszichénk és az olvasás között - s ezáltal fény derül arra is, hogy az olvasás hogyan tud segíteni a problémák leküzdésében. Jakobovits Kitti mellett Lindsay C. Gibson is gyakorlati segítséget kíván adni az olvasónak. Szülősebek című könyve az érzelmileg éretlen szülők által okozott lelki sebek „begyógyítását” helyezi középpontba. Csányi Vilmos Drága barátaim, kedves majmok című írásában az egyén pszichéje helyett az általános emberi viselkedésre fókuszál: könyvében azt kutatja, hogy egykori vándorló, gyűjtögető-vadászó életmódunk milyen módon határozza meg jelenlegi mindennapjainkat.

A sikerlista állandó szereplői a gyerekkönyvek, melyekből óriási választék várja az olvasókat az utóbbi években. A Bookline egy gyerekkönyv-ajánló programmal segít eligazodni a kínálatban: a Szívünk rajta független szakértőkből álló zsűrije matricával jelöli meg a minőségi újdonságokat, s minden hónapban megnevez egy kiemelkedő alkotást is. Augusztusban a választás Várszegi Adél Zümmögés erdőn-mezőn című könyvére esett, amiről a program egyik zsűritagja, Bánfi Csilla tanár, könyvtárpedagógus így vélekedett: „Méhecskékről egy méhecskétől, avagy igaz történetek a világ legfontosabb repülő hatlábúiról. Olvasva a könyvet megismerjük a méheket, miben különböznek a darazsaktól, a mézkészítést, a méhrajzást, a növényeket, csupa olyasmit, ami körülvesz bennünket. A környezettudatos nevelés nagyon fontos könyve. Bűbájos rajzokkal. Kicsiknek is nagyobbaknak is.”