A török parlament jóváhagyta Svédország csatlakozását a NATO-hoz, ezzel elhárítva az egyik utolsó akadályátt a szövetség történelmi terjeszkedése elől, válaszul Oroszország Ukrajna elleni inváziójára – fogalmaz a The Wall Street Journal.
Recep Tayyip Erdogan török elnök várhatóan néhány napon belül aláírja a törvényt, így Magyarország az egyetlen NATO-tagország, amely nem hagyta még jóvá Svédország tagságát. A török törvényhozók 287-55 arányban megszavazták a skandináv ország csatlakozását a katonai szövetséghez.
Ma egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a NATO teljes jogú tagjává váljunk
– írta az X-en Ulf Kristersson svéd miniszterelnök
A svéd csatlakozással szemben korábban Erdogannak aggályai voltak, miután a török álláspont szerint Stockholm olyan kurdoknak is menedékjogokat ad, akik az Ankara által terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagjai. Ankara a svéd csatlakozás jóváhagyásáért cserébe korábban közölte: határozottabb fellépést vár Stockholmtól a terrorizmus elleni harc területén. Erdogan december közepén mindemellett ahhoz kötötte Svédország NATO-csatlakozását, hogy az amerikai kongresszus hagyja jóvá 40 darab új F-16-os amerikai harci repülőgép és alkatrészek eladását Törökországnak. Az amerikai kongresszus eddig még nem hagyta jóvá a harci repülőgépek eladását Törökországnak.
Finnország és Svédország 2022 májusában hivatalosan benyújtotta csatlakozási kérelmét a NATO-hoz. A két ország azután döntött a csatlakozás mellett, hogy Oroszország támadást indított Ukrajna ellen.
A két ország gyakorlatilag nem volt korábban sem semleges állam, a NATO partnereiként közös hadgyakorlaton is részt vettek, és hírszerzési információkat is cserélnek a szövetséggel. Ez a folyamat 1995-ben kezdődött, amikor csatlakoztak az Európai Unióhoz. Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban közölte: a válaszlépésekről Moszkva az Oroszországot fenyegető döntések alapján fog dönteni. Hozzátette, azonban hogy
a NATO Finnországgal és Svédországgal történő bővítése Oroszországot nem közvetlenül nem fenyegeti, mert Moszkvának „nincs problémája ezekkel az országokkal”.
Finnország csatlakozási kérelmét a magyar parlament tavaly márciusban hagyta jóvá, így az ország áprilisban csatlakozott a NATO-hoz.
Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy Orbán Viktor magyarországi látogatásra hívta meg Ulf Kristerssont. A kormányfői tárgyalások témája a Svédország NATO-csatlakozása, valamint a magyar–svéd kétoldalú kapcsolatok erősítése a kölcsönös bizalom elmélyítésével. Tavaly nyáron Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter őszre ígérte, hogy a svéd csatlakozás kérdése az Országgyűlés napirendjére kerül. Az észak-atlanti szövetség minden tagjának hozzá kell járulnia egy új tagország felvételéhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.