Orbán Viktor miniszterelnök hosszú interjúban értékelte Magyarország helyzetét és a világpolitikai változásokat, melyek Donald Trump amerikai elnök hatalomba való visszatéréséről szólnak.
A Neue Zürcher Zeitungnak adott interjúban a kormányfő kifejtette, hogy mekkora változást hozott a Trump-tornádó, amelynek köszönhetően Magyarország fellélegezhet azután, hogy Brüsszel és Washington is nyomást gyakorolt rá.
Orbán Viktor beszélt az Európai Unió gyengeségéről is, ami a kontinens gazdagságával párosulva a legveszélyesebb kombináció. Ezért olyan ajánlatot kell tenni az Egyesült Államoknak, hogy az továbbra is garantálja Európa biztonságát.
Elmondta azt is, hogy a hidegháború szülötteként úgy véli, hogy Washington és Kína meg fognak tudni egyezni, hiszen a két legnagyobb hatalom mindig meg tud állapodni, ezért nem fél attól sem, hogy Trump kedvéért fel kellene adni a jó kapcsolatokat Pekinggel.
A hidegháború idején nőttem fel. Az volt a tapasztalatom, hogy a két nagy játékos mindig megegyezik. A harmadik és a negyedik a probléma.
„Az amerikaiak meg fognak állapodni a kínaiakkal – mondta. – Ezért nem lesz probléma Magyarországnak, hogy jó kapcsolatokat ápoljon Pekinggel és Washingtonnal. Oroszországgal már nehezebb. Mi szeretnénk minden üzleti kapcsolatot nyitva tartani. De az EU ezt ellenzi. Az amerikai álláspont egyelőre tisztázatlan. Ki kell várnunk és meglátjuk.”
A miniszterelnök szerint Európa folyamatosan veszít versenyképességéből, nincs stratégiája, és nem rendelkezik erős vezetőkkel. Szerinte a gazdasági dinamika kelet felé tolódik: Kína, India és az Egyesült Államok a jövő kulcsszereplői, miközben Európa stagnál – derül ki a Magyar Nemzet összefoglalójából.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy az EU nem képes hatékony külpolitikát folytatni, hiszen nem tudta megelőzni sem az orosz–ukrán háborút, sem pedig előmozdítani a Balkán integrációját.
Nekünk, európaiaknak alázatosnak kell lennünk. Az EU arról beszél, hogy globális szereplő. De még a saját szomszédságában zajló fejleményeket sem tudja ellenőrizni. Sem az Oroszország és Ukrajna közötti háborút nem tudtuk megakadályozni, sem a Nyugat-Balkánt nem tudtuk integrálni. Egyetlen globális szereplő sem viselkedik így.
Egy közös külpolitika csak akkor lenne reális, ha Németország és Franciaország erős politikai vezetéssel rendelkezne, és a többiek vele tartanának. De ez jelenleg nem így van
– fogalmazott Orbán Viktor.
Az Oroszországgal szembeni szankciókról a miniszterelnök kifejtette, hogy azok többet ártottak Magyarországnak, mint Oroszországnak. A magyar gazdaság 19,5 milliárd eurós veszteséget szenvedett el az energiaárak és a kereskedelmi korlátozások miatt. Magyarország az EU-val folytatott alkukban mindig biztosítani akarta az orosz olaj és gáz folyamatos áramlását, és az uniós engedményeket ennek megfelelően sikerült is elérni.
Orbán Viktor arról beszélt, hogy Magyarország hosszú távú energiabiztonsága érdekében megőrizte kapcsolatait Oroszországgal, ugyanakkor folyamatosan diverzifikálja energiaforrásait, például Románia, Azerbajdzsán és Törökország irányába. Úgy véli, hogy az EU szankciós politikája nem érte el célját, és hogy a háborút már korábban diplomáciai úton kellett volna kezelni.
Az ukrajnai háború kapcsán elmondta, hogy azt a Nyugat Oroszország meggyengítésének céljára kívánta használni, ám sosem volt reális lehetőség, hogy Oroszországot legyőzzék, ahhoz ugyanis nyugati katonákat is kellett volna küldeni, amit azonban kizártak. Kiemelte, hogy a nyugati országok elhibázták a háború kezelését, mert ahelyett, hogy azonnali tűzszünetet és tárgyalásokat sürgettek volna, Ukrajnát abba a hitbe ringatták, hogy győzhet.
Orbán szerint a háborút csak Donald Trump állíthatja meg, aki erős vezetőként képes lehet rákényszeríteni a feleket a béketárgyalásokra.
Arra a felvetésre, hogy Vlagyimir Putyin a 2022. február 24-i invázió előtt a NATO keleti bővítésének, így Magyarország csatlakozásának visszafordítását is követelte,
Orbán elmondta, hogy rákérdezett erre az orosz elnöknél, aki azt mondta, hogy nincs problémája a magyar NATO-tagsággal.
Magyarország az elmúlt 15 évben azt tapasztalta a kormányfő szerint, hogy lehet bízni Oroszországban.
Orbán Viktor beszélt a Patrióták Európáért zászlóbontásáról is és arról, hogy szerinte a csoport gondolkodásmódja egyre erősebb Európában. Elmondta azt is, hogy a francia Nemzeti Tömörülés aggályai miatt maradt ki a pártszövetségből a német AfD, ami inkább mozgalom, mint párt, ezért még lehetnek benne őrült gondolatok és őrült emberek. Azonban az intézményesüléssel unalmasabb, de kiszámíthatóbbá válnak a pártok.
„A Patrióták Európáért és több hasonlóan gondolkodó párt van hatalmon Olaszországban, Szlovákiában és talán hamarosan Ausztriában is. Számomra az üzenet: Egyre erősebbek vagyunk, és hamarosan többségünk lesz. Az ukrajnai háború után a nagy jobboldali szövetség is lehetséges. Ennek csak az Oroszországhoz való másfajta hozzáállás áll az útjában. Európa néhány év múlva másképp fog kinézni, mint ma” – mondta Orbán Viktor, aki saját politikai jövőjéről is beszélt.
„Amíg szellemileg képes vagyok rá, szeretnék a parlamentben maradni. Elképzelem, hogy jó lesz a hátsó padsorokban ülni, mint egy idős, elismert ember, és a fiatalabb generáció tanácsot kérhet tőlem. Látni annak a következményeit, amit a politikai életutam során tettem. Mert még ha kritizálnak is érte: történelmi pillanatban tettem valamit” – fogalmazott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.