Az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodástervezet nem tartalmazott biztonsági garanciákat, ezért nem volt tisztességes – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a török állami Anadolu hírügynökség szerint szerdán az ankarai repülőtéren.
Zelenszkij hangsúlyozta: nyitott országa természeti erőforrásaiba való befektetésére, ugyanakkor „ha adunk valamit, akkor cserébe kapnunk is kell valamit”, mivel ez így igazságos. Mint mondta, Ukrajna jelentős természeti erőforrásokkal rendelkezik, köztük földgázzal, kőolajjal és ritkaföldfémekkel, amelyek nagy része orosz megszállás alatt áll. Ezeket fel kell szabadítani. Felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy
„nem akarunk nyersanyagközpont lenni egyetlen kontinens számára sem. Ez nem a barátságról vagy a partnerségről szól. Ez benne van az alkotmányunkban. Elnökként nem fogom megsérteni az alkotmányt. Meg fogom védeni a földünket és az érdekeinket.
Zelenszkij azt is kijelentette, hogy „olyan emberekkel, olyan országokkal kell együtt haladnunk, amelyek valóban biztonsági garanciákat tudnak adni nekünk. Ha ez nem a háború vége, hanem tűzszünet, akkor természetesen az is fontos lépés a háború intenzív szakaszának befejezéséhez”.
Az ukrán elnök szerint a Donald Trump vezette amerikai kormány kivezeti Vlagyimir Putyin orosz elnököt a politikai elszigeteltségből, összességében pedig az ukránok becsapva érzik magukat.
„Szeretném, ha Trump jobban az oldalunkon állna. Mind a republikánusok, mind a demokraták közül sokan támogatnak minket. Nem akarom elveszíteni ezt a támogatást” – mondta.
Zelenszkij mindenképpen találkozni szeretne Donald Trump amerikai elnökkel, hogy megvitassák, pontosan milyen feltételek mellett nyújtson az Egyesült Államok további segítséget Ukrajnának az oroszok feltartóztatására.
A NATO-tagsággal kapcsolatban Zelenszkij rámutatott, hogy a legtöbb európai vezető támogatja Ukrajna csatlakozását, kivéve Szlovákiát, Magyarországot, Németországot, valamint az Egyesült Államokat.
„Az amerikai tényező azonban jelentős szerepet játszik ezen vélemények befolyásolásában” – mondta, és megjegyezte, hogy a NATO-tag Törökország támogatja Ukrajna felvételét a katonai védelmi szövetségbe.
Ha a NATO nem opció, akkor milyen biztonsági garanciákról beszélünk?
Az ukrán elnök újból hangsúlyozta, hogy országa az Európai Unió része kíván lenni, mivel gazdasági biztonsági garanciákra is szükségük van.
Az ukrán elnök azt is nehezményezte, hogy nem hívták meg a napokban Szaúd-Arábiában tartott béketárgyalásra. Ukrajna attól tart, hogy az Egyesült Államok és Oroszország a feje fölött dönt az ukrajnai háború lezárásáról, miközben ő a megtámadott fél. Zelenszkij így azt is kijelentette, hogy számára nem elfogadható, hogy a tárgyalásokat az ukránok nélkül folytatják, és megkérdőjelezte a megbeszélések legitimitását. Sőt, szerinte nemcsak az Európai Uniónak, hanem az egész európai kontinensnek is képviseltetnie kell magát rajtuk.
Ez a háború Ukrajnában zajlik. Putyin ukránokat öl, nem amerikaiakat. Nem is európaiakat. Ukránok halnak meg.
Mint ismert, az Egyesült Államok és Oroszország tárgyalásokat folytatott a szaúdi fővárosban a háború lezárásáról. Ez az első közvetlen találkozó amerikai és orosz diplomaták között az orosz offenzíva 2022. február 24-i kezdete óta.
Zelenszkij törökországi látogatásán találkozott Erdogan török elnökkel, akivel az elmondása szerint tartalmas tárgyalást folytatott, és elégedett velük. Ennél többet azonban nem árult el.
Zelenszkij felsrófolná az amerikaiaknak az ukrán ásványkincsek árát
Visszadobta az amerikai tervezetet Volodimir Zelenszkij. Az ukrán ásványkincsekért az elnök szerint többet kellene kapniuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.