A gazdasági hangulat hagy némi kívánnivalót maga után, de a foglalkoztatottság magas. Az orosz–ukrán háború , az azt övező energiaválság továbbra is inflációs kockázatot jelenthet, és a visszafogott kereslet úgyszintén, főleg Németország részéről – hangzott el a a Figyelő Konferenciák powered by VG Kicsik, közepesek, erősek című kkv-konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén.
A résztvevők:
Az elemzők úgy látják, bár eddig jórészt erre támaszkodtak a cégek, most megmutatkozik az is, milyen, amikor az uniós források nem állnak rendelkezésre. A közeljövő még borús, ugyanis egyelőre nem látjuk a külső kereslet alakulását és a beruházások is elmaradnak.
Finanszírozási oldalról az látszik, hogy a hitelkereslet még nem indult be, az első negyedévben emelkedett a kedvezményes hitelek aránya.
Ugyanakkor a kivárás racionális lépés, ahogyan az is, hogy a cégek bankbetétben tartják a megtakarításaikat.
Változtak a fogyasztói szokások is, a pandémia alatt egyes vásárlásokat előre hoztak, míg utána inkább az élményekre, utazásra fókuszáltak. Az energiaválság egyúttal a dél-európai államokat kevésbé érinti, hiszen az éghajlatuk miatt kisebbek a fűtési költségek.
A zöldátállást az elemzők úgy látják, az ESG „abszolút európai”, politikai téren az figyelhető meg, ahogyan a zöld pártok kiszorulnak a parlamentekből, úgy lazulnak ezek a szabályozások is. Németh Dávid kiemelte, az ESG a kisebb cégeket nem érintette, így a kkv-szektornak is csak egy részét érinti.
A zöldátmenet és a hatékonyság szerinte megfér egymás mellett.
A tőzsdére lépést a saját lehetőségek maximális kihasználása mellett az új források reménye indokolja – hangzott el az Út a tőzsdére – és ami utána következik című kerekasztal-beszélgetésen.
A résztvevők: Scuhszter Péter, az Univerz Invest vezérigazgatója, Pallag Róbert, a Navigator Investments Befektetési és üzletfejlesztési igazgatója, valamint Márton Miklós, a ViveTech társalapító vezérigazgatója.
Változásokkal is jár a tőzsdei jelenlét, Márton Miklós kkv-menedzsmenttel vágott neki, ami azért fontos, mert más a nagyvállalati megközelítés. Érdekes tény az is, hogy a cégek jelentős része nem éli túl a generációváltást. Az eredményekről szólva nyertek megrendelést, kaptak hitelt a tőzsdei jelenlétnek köszönhetően, az üzenet egyértelműen pozitív. Ugyanakkor sok munka van abban, hogy a cég részvényei likvidek legyenek. Érdemes volna már az iskolában pénzügyi alapismereteket oktatni − vélekedtek a meghívottak.
A Magyar Innovációs Szövetség innovációs kerekasztala zárta a konferenciát.
A résztvevők:
Itt többek között elhangzott, az induló és startup vállalkozásoknál korai fázisban szükséges külső segítség, míg egy piacon lévő cégnél attitűdbeli változást kell elérni; azt, hogy nyereségük egy részét befektessék. Olyan szereplők is vannak, akik saját forrásból dolgoznak, de tanácsadásra ugyanakkor nekik is szükségük van. Az innovációt érdemes beárazni az üzleti működésbe. A kulcs itt is: az eredmények hosszú távon mutatkoznak, lásd annak idején a rövid szöveges üzenetek (SMS) elterjedése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.