BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez az ukrán város lett a fegyver- és kábítószer-kereskedelem központja

Dnyipro a szervezett bűnözés egyik legfontosabb ukrajnai gócpontjaként is szerepet játszik. A város drogpiaca virágzik, katonákat is megcéloznak fogyasztóként.

A 2022-es orosz invázió óta Dnyipro nemcsak logisztikai és katonai központként, hanem a szervezett bűnözés egyik legfontosabb ukrajnai gócpontjaként is szerepet játszik. 

AFU soldiers practice shooting from Browning M2 in Zaporizhzhia region
Dnyipro a szervezett bűnözés egyik legfontosabb ukrajnai gócpontjaként is szerepet játszik / Fotó: NurPhoto / AFP

A Magyar Nemzet egy friss jelentésre hivatkozva azt írja: a frontvonal közelsége és a város stratégiai szerepe katonai-logisztikai csomópontként elősegítette az illegális piacok, különösen a fegyver- és kábítószer-kereskedelem fellendülését.

A jelentés szerint Dnyipro mára az egyik legfontosabb bázisává vált a telefonos átverésekkel foglalkozó call centereknek. A csalók nem válogatnak: orosz, EU-s és ukrán áldozatokat is célba vesznek, és körülbelül 30 ezer embert foglalkoztatnak. 

Ezeket az egységeket gyakran bűnszervezetek működtetik, és állítólag rendvédelmi szervek védelmét is élvezik. A háború kitörése óta jócskán megugrott egyes Magyarországon elkövetett bűncselekményeknél is az ukrán hátterű elkövetők száma. 

A cikk szerint a város drogpiaca virágzik, katonákat is megcéloznak fogyasztóként, sőt előfordul, hogy katonák maguk csatlakoznak a terjesztői hálózatokhoz. 

Egy 2024-ben felszámolt csoport havonta több mint tízmillió hrivnyás (körülbelül 90 millió forintos) nyereséget termelt.

Bár a szervezett bűnözés nem elsősorban a fegyverkereskedelemben aktív, a régióban felhalmozódott illegális fegyverkészletek, trófeafegyverek és nehezen nyomon követhető tranzakciók miatt Dnyipro kulcsszereplő lett a háborús fegyveráramlások megfigyelésében. 

A Financial Times tárta fel egy oknyomozó riportban, hogy 2022 óta Ukrajna 770 millió dollárt fizetett előlegekben olyan fegyverekért, amelyeket a külföldi beszállítók soha nem szállítottak le, miközben az ország összesen hat-nyolcmilliárd dollárt költött saját költségvetéséből fegyverekre. Ezekbe az ügyekbe több ukrán tisztségviselő is belekeveredett.

A dnyiprói bűnszervezetek az ország más részeire, például Odesszába és Kijevbe is kiterjednek, ami ezekben a városokban is növeli a bűnözés kockázatát. A jelentés szerint Ukrajna bűnözési térképe szempontjából Dnyipro jövője kulcsfontosságú. A város sorsa azon múlik, hogyan alakul a háború, milyen politikai szövetségek jönnek létre, és hogy Kijev mennyire lesz képes visszaszerezni az ellenőrzést – írja a Global Initiative.


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.