Több európai ország munkavállalóinak bevonásával készült felmérés a távmunka hatásairól a dolgozók elkötelezettségére nézve.
VG
2020.12.01, 16:45
Megosztom a cikket
A Hogan Assessments felmérést készített arról, hogy hogyan változtatta meg 2020 a munkavállalók munkához való hozzáállását 700 európai dogozó bevonásával. Kiindulópontjuk az volt, hogy több vállalatvezetővel készített korábbi felmérés azt az eredményt hozta, hogy
a munkatársi elköteleződés a megkérdezettek több mint 40 %-ánál kiemelt problémát jelent a pandémiás időszakban.
A 2020 novemberében Olaszország, Németország, Franciaország, Svédország, Egyesült Királyság és többek között Magyarország részvételével készült felmérésben
a válaszadók 87 %-a mondta azt, hogy a jövőben is valamilyen módon home office munkakörnyezetben szeretne dolgozni, többségük átlag heti 2-3 napot.
Fotó: Hogan Assessments
44 %-uk úgy gondolja, hogy hatékonyabb, 42 %-uk szerint pedig legalább ugyanolyan hatékony volt munkavégzése, mint irodai munkakörnyezetben. A csapatukat még eredményesebbek értékelték, 67 %-uk úgy véli, munkavégzésük hatékonyabb volt az online környezetben. A válaszadók abban a kérdésben már megosztottak voltak, hogy szervezeteiktől változást várnak-e az eredményközpontúbb termelékenység tekintetében, itt egyenlő arányban értettek, illetve nem értettek egyet a felvetéssel.
Ugyan 60 %-uknak lelki kihívást jelentett az otthoni munkavégzés, de ez mégsem befolyásolta az elkötelezettségüket.
Fotó: Hogan Assessments
Európában az emberek 86 %-a úgy gondolja, hogy elkötelezett, (42 %-uk nagyon elkötelezett) a szervezete mellett,
miközben az Egyesült Királyságban ez a pozitivitás kicsit alacsonyabb, de még mindig túlnyomó többségű. Az emberek több mint 60 %-a úgy találta, hogy elegendő támogatást kap vezetőjétől, több mint 80 %-uk pedig úgy látta, hogy cége gyorsan járt el, és támogatta őket abban, hogy alkalmazkodjanak az otthoni munkavégzés kihívásaihoz. Érdekes paradoxon, hogy 36% úgy véli, távmunkával nehezebb fenntartani a szakmai kapcsolatot, és 35% egyetért abban, hogy nehezebb kitűnni vagy nehezebb elismerést esetleg promóciót kivívni, miközben a válaszadók 45 %-a nem ért egyet ezzel. Az eltérő vélemények azt mutatják, hogy vannak olyan csoportok, akik másképp reagálnak a járvánnyal kialakult helyzetre, ez viszont eltérő személyiségükkel és megküzdési módjaikkal függ össze.
Az viszont összességében elmondható, hogy a pandémia által teremtett első számú kihívás a kommunikáció és az együttműködés.
A felmérés első számú tanulsága az a következtetés, hogy jelentős változás ment végbe a hibrid munkavégzés (irodai és otthoni vegyes munka) megítélésének tekintetében. A munkavállalók mostantól elvárják, hogy az otthoni munkavégzés lehetősége alapszinten rendelkezésre álljon, a vezetők első számú kihívása pedig továbbra is az, hogy az elvégzett munkavégzés mérhető legyen, bárhonnan is végzik munkájukat. Az irodai helyek további csökkentése, az IT-fejlesztések továbbvitele így minden vállalkozás számára logikus lépés.
Mindenképpen érdemes kiemelkedő figyelmet érdemes fordítani a munkavállók mentális egészségére,
ezekre talán az úgynevezett employee assistant programok (pszichológiai és egyéb online-telefonos segítségnyújtási szolgáltatások) alkalmazása, illetve a személyes figyelem és az eltérő személyiségekhez igazodó releváns figyelem lehet a legfontosabb.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.