Bőven a várakozások felett alakult áprilisban a szlovák infláció. A pénzromlás éves bázisú üteme 2,9 százalékos lett a 2,4 százalékos elemzői konszenzus helyett. Ez a legmagasabb havi adat 2012 decembere óta. A havi ütem 0,6 százalék lett, elemzők csak 0,1 százalékra számítottak. A fogyasztói árak minden áruosztályban és a legtöbb szolgáltatás esetében nőttek, csak a rekreációs és kulturális szolgáltatások díjai csökkentek. A maginfláció még gyorsabb lett: 3,3 százalék éves és 0,7 százalék havi bázison a 2,7 és 0,1 százalékos becsléssel szemben. Az államkötvénypiac nem reagált érdemben az adatokra, a tízéves hozam 0,78 és 0,8 százalék között oldalazott. A régióban magasnak számító fogyasztóiár-drágulás oka elsősorban az üzemanyagok és a szállítási költségek emelkedése, kisebb részben a növekvő élelmiszerárak okozzák, noha mindezekkel együtt emelkednek a szolgáltatások árai is – mondta a Világgazdaságnak Váradi Beáta.
Az OTP Bank makrogazdasági elemzője hangsúlyozta: a váratlan megugrás ellenére nem lát gyorsuló inflációra utaló jelet, mivel az importált infláció továbbra is alacsony, az üzemanyagárak valószínűleg csökkennek majd a mostani szintről. A jegybank 2,3 százalékos éves drágulással számol az idén, ami óvatos becslés, a legjelentősebb inflációs nyomás a dinamikusan bővülő belső kereslet – tette hozzá. A szlovák GDP-növekedési várakozások az idén 3,5–4 százalék között szóródnak, amit a belső kereslet és a nettó export mellett egyelőre a Jaguár gyár építése, majd termelése is támogat.
A 2019-es várakozások hasonló okból 3,5 százalék körül mozognak – mondta a szakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.