BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína zsarolással vádolta meg Amerikát

A befektetők is kezdik komolyan venni a kereskedelmi háborút, miután Donald Trump amerikai elnök újabb vámfenyegetésekkel tovább mélyítette a válságot.

A dollár 11 hónapos csúcsra erősödött az euróhoz képest, a három legfontosabb amerikai határidős index viszont több mint 1 százalékkal gyengült az újabb vámfenyegetések miatt. A jelentős kínai megrendelésekkel kitömött Boeing árfolyama 1,8, a Caterpillaré 2 százalékkal esett a kereskedés kezdete előtt, a kínai tőzsdék közül a sencseni majdnem 6 százalékkal zuhant, a Shaghai Composite kétéves, a jüan árfolyama öthavi mélypontra gyengült. „A dollár nyer a legtöbbet, ha a helyzet eszkalálódik” – mondta a Reutersnek Thu Lan Nguyen, a Commerzbank devizaelemzője, de figyelmeztetett, hogy egy széles körű vámháború végeredményben mindenki számára ártalmas lesz, különösen azoknak az országoknak, amelyeknek a növekedése nagyban függ a külkereskedelemtől.

Donald Trump hétfőn este jelentette be, hogy újabb 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vet ki 10 százalékos vámot, ha Peking beváltja az ígéretét, és válaszul a korábbi amerikai intézkedésre tarifával terhel 50 milliárd dollárnyi, az Egyesült Államokból származó terméket. A fenyegetés azonnali választ hozott, Kína zsarolásnak minősítette a bejelentést, és a pekingi kereskedelmi minisztérium közölte, hogy minőségileg és mennyiségileg azonos intézkedést hoznak. Nem tudni, ezt hogyan tervezik megvalósítani, mivel tavaly a Kínába irányuló amerikai export nem érte el a 130 milliárd dollárt. Elképzelhető, hogy a vámokat emelik meg nagyobb mértékben, de más módszerek is vannak az amerikai cégek büntetésére vagy ellehetetlenítésére. Ilyen például a fokozott ellenőrzés, amelyet már május óta folytatnak, a működési engedélyek megszerzésének nehezítése, illetve új szabályozások bevezetése, amelyek révén korlátozhatják az amerikai vállalatok jelenlétét, vagy akár ki is tilthatják őket a kínai piacról. A pekingi illetékesek már meg is kezdték az egyeztetéseket kínai vállalatokkal arról, hogyan válthatják fel az amerikai üzleteket európai, japán, illetve helyi vállalatokkal. Hatékony fegyver lehet Peking kezében a jüan leértékelése is, de szakértők egy része szerint ezzel az eszközzel óvatosan fognak bánni.

Trump utasította Robert Light­hizer kereskedelmi főképviselőt, hogy állítsa össze a pótvámmal sújtandó kínai termékek listáját; a The Wall Street Journal című lap értesülései szerint egyelőre nem világos, hogy erre mennyi időt kaptak, de ezúttal is lesz róla konzultáció, és lehet kivételt kérni a döntés alól. Az első 50 milliárdos tételnél a kormányzat odafigyelt arra, hogy lehetőleg ne népszerű fogyasztási javakat terheljen pótvámmal, ezúttal azonban aligha maradhatnak le a listáról az elektronikai, ruházati és textiláruk, mivel ezek teszik ki a kínai import felét. Ezt pedig már az amerikai fogyasztók is megérzik majd, éppen ezért véli úgy Nandini Ranakrishnan, a JPMorgan világpiaci stratégája, hogy a novemberi kongresszusi és kormányzóválasztás miatt a kormányzat kénytelen lehet meghátrálni. Nyilvánvalóan erre próbálják majd kényszeríteni a döntéshozókat olyan amerikai nagyvállalatok is, mint például a Hewlett-Packard, a Nike vagy a Walmart, amelyek kínai beszállítókkal dolgoznak. Vagy például az Apple, bár a The New York Times értesülése szerint Trump megígérte Tim Cook vezérigazgatónak, hogy a cég Kínában összeállított iPhone-jait nem fogja érinteni a pótvám. A vita éleződése Pekinggel figyelmeztetés lehet az Európai Unió, Kanada és Mexikó számára is, hogy mire számíthatnak Donald Trumptól.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.