BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak nyeli a pénzt a szlovák erőműépítés

A Dél-Szlovákiában, a magyar határ közelében épülő mohi (Mochovce) atomerőmű 3. és 4. blokkjának átadására a tervezettnél később kerül sor, emellett szükség lesz egy további, 700 millió eurós hitelre is – jelentette be Peter Pellegrini szlovák kormányfő, aki e héten személyesen ellenőrizte a munkálatokat. A legfrissebb információk szerint a 97 százalékban kész 3. blokkot 2019 második negyedévében adhatják át. A 4. blokkon a munkálatok 85 százalékát végezték el, és az átadását 2020 második negyedévére tervezik. Az időpontok jól jelzik a drámai csúszást, hiszen a 3. és 4. reaktor építését 2008-ban kezdték újra (az első kapavágás még 1987-ben megtörtént, azonban a rendszerváltás után évekre leálltak a munkálatok), átadásukat pedig eredetileg 2012-re és 2013-ra tervezték. Ez idő alatt alaposan elszaladtak a költségek: korábban 2,8 milliárd euróval számoltak, a tavaly megállapított végösszeg viszont már 5,4 milliárdról szól. A helyzeten az sem segített, hogy a Slovenské elektrárne (SE) villamos művek 66 százalékát 2006-ban megvásárolta az olasz Enel, hiszen az olasz félnek nincsen tapasztalata az atomerőművek építése terén. A villamos művek négy éve 870 millió eurós hitelt vett fel az orosz Szberbanktól az építkezések finanszírozására, ám ez is elfogyott, ezért van szükség az újabb 700 millióra, amelyet az Enel saját forrásaiból fedez.

„A keretösszegen már nem változtatunk. Az 5,4 milliárd euróból 4,9 milliárdra már megkötötték a szerződést” – mondta Peter Pellegrini, aki szerint a pótlólagos 700 millió euró sem jelenti a végösszeg növekedését. „A beruházó az elkövetkező időszakban szigorú ellenőrzésre számíthat részünkről. Szeptember végén, október elején visszatérünk, és felmérjük, hogyan teljesítették ígéreteiket az építkezésen részt vevő cégek, a PPA Control, a Skoda, a VUJE és az Enseco. Mindenkit felelősségre vonunk, ha nem készülnek el időben az új blokkok” – tette hozzá a szlovák kormányfő. Szlovákia nem önellátó villamos energiából, a hiányzó mennyiséget Csehországból importálja.

A két új reaktor építése

2,6

milliárd euróval lesz drágább a tervezettnél

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.