BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ötödével zuhant a Ryanair nyeresége

A Ryanair ír légitársaságnál egymást érik a munkabeszüntetések, amelyek a romló iparági környezet hatásával együtt most már a vállalat profittermelő képességét is veszélyeztetik.

Húsz százalékkal csökkent és 319 millió eurót tett ki a Ryanair adózott nyeresége a júniussal zárult első üzleti negyedévében – jelentette hétfőn a légitársaság. A nyereségcsökkenés egyrészt az alacsonyabb jegyáraknak, másrészt a magasabb olajáraknak és bérköltségeknek tudható be, de az is közrejátszott benne, hogy az idén a húsvéti szezon részben az előző negyedévre esett – nyilatkozta Michael O’Leary vezérigazgató. A forgalom annak ellenére nőtt, hogy több mint 2500 járatot töröltek a forgalomirányítók és a repülőszemélyzet sztrájkjai miatt – tette hozzá. A negyedéves bevételek 9 százalékkal, 2,08 milliárd euróra emelkedtek az elemzők által várt 2,04 milliárd

euróval szemben. A járulékos bevételek, köztük például az elsőbbségi beszállásért fizetett díjak, 25 százalékkal gyarapodtak.

A Ryanair arra is figyelmeztetett, hogy az ismétlődő munkabeszüntetések miatt egyre nehezebben vehetők komolyan a járatokra való foglalások. Ez pedig egy olyan időszakban vezet az árak csökkenéséhez, amikor egyébként is számos nehézséggel kell szembenéznie a cégnek. Emelkednek például az üzemanyagköltségek, és a vállalat kénytelen a munkabéreket is emelni. Az idén például a pilóták kapnak 20 százalékos fizetésemelést. A viteldíjak ugyanakkor a negyedévben 4 százalékkal csökkentek, és a következő három hónapban is csupán 1 százalékkal nőnek a korábban becsült 4 százalék helyett. Az ír diszkont-légitársaság fenntartja ugyan az egész évre szóló 1,25 és 1,35 millió euró közötti profitbecslését, de hogy tényleg eléri-e, az erősen függ a következő negyedévben kialakuló viteldíjaktól, a személyzet és a forgalomirányítók sztrájkjaitól, és akkor még szóba sem került a Brexit. A májusban elkészített nyereség-előrejelzés egyébként 2014 óta először vetít előre profitcsökkenést. A fapados légitársaság részvényei a hírre hétfőn reggel 6,3 százalékkal zuhantak, ilyen mértékű áresésre az utóbbi hét hónap alatt nem volt példa. A meredek árfolyamcsökkenés a többi európai légitársaság részvényeire is átterjedt, a Lufthansa és az EasyJet 3 százalékkal, az Iberia- és a British Airways-tulajdonos IAG pedig 2 százalékkal gyengült.

„További sztrájkokat várunk a nyári csúcsidőszakban, mivel nem vagyunk hajlandók elfogadni a megalapozatlan követeléseket, amelyek miatt vagy alacsony tarifáinkat, vagy rendkívül hatékony működési modellünket kellene feladnunk” – nyilatkozta a Bloombergnek Neil Sorahan, a Ryanair pénzügyi vezetője. Sorahan kilátásba helyezte, hogy ha folytatódnak az utasok bizalmát aláásó sztrájkok, a téli menetrend összeállításakor csökkentik az érintett bázisokon üzemelő flottákat. Kérdés, hogy miként reagálnak a munkavállalók az alig burkolt üzenetre, fokozódhat-e még a feszültség a cégnél. Csak ezen a héten ugyanis az ír pilóták, valamint a spanyol, a portugál és a belga légiutas-kísérők munkabeszüntetése miatt nem kevesebb, mint 616 járatot kénytelen törölni a Ryanair. Neil Sorahan szerint mindenesetre jól haladnak a tárgyalások a szakszervezetekkel, és a vállalat a folytatódó sztrájkokra is nagyon jól felkészült.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.