Kitörő optimizmussal reagáltak pénteken a piacok az amerikai–kínai kereskedelmi feszültség enyhülésére utaló hírekre. Az emelkedést az indította el, hogy Kína bejelentette: január 30–31-én Washingtonba utazik Liu He miniszterelnök-helyettes, Hszi Csin-ping elnök vezető gazdasági tanácsadója. A The Wall Street Journal értesülése tovább fokozta a jó hangulatot: a lap úgy tudja, hogy Steven Mnuchin pénzügyminiszter javasolta a kínai import egy részére vagy akár eddigi egészére kivetett vámok feloldását a megállapodás elősegítése érdekében. Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője azonban a hírek szerint ellenzi ezt a döntést, mert úgy véli, hogy az a gyengeség jele lenne Washington részéről. A lap emlékeztetett rá, hogy Donald Trump elnök Kínával kapcsolatban eddig inkább Lighthizer álláspontját támogatta, de azt is világossá tette, hogy megállapodást akar. Hivatalosan egyelőre nincs szó a vámok feloldásáról, egy név nélkül nyilatkozó magas rangú illetékes azt mondta a CNBC-nek, hogy Trump a Liu Héval folytatandó tárgyalásokra koncentrál.
Az esetleges, legalább korlátozott mértékű kereskedelmi megállapodás és az eddig bejelentett pekingi gazdaságélénkítő intézkedések miatt egyes szakértők a korábbinál optimistábbak Kína idei kilátásait illetően. Pekingben ma hozzák nyilvánosságra a 2018. negyedik negyedévi GDP-adatot, a Reuters előrejelzésében éves bázison 6,4 százalékos növekedésre számít. Azt viszont már pénteken közölte a pekingi statisztikai hivatal, hogy a 2017-es bővülés csak 6,8 százalék lett a korábban jelzett 6,9 százalék helyett.
A hongkongi LGT Bank az év közepére jósolja az amerikai–kínai egyezmény megkötését, de vezető befektetési stratégája, Stefan Hofer szerint máris elérkezett az idő a befektetők számára, hogy belépjenek az ázsiai ország piacára. Németország már megtette a következő lépést. Olaf Scholz pénzügyminiszter kétnapos pekingi látogatása eredményeképpen pénteken aláírtak egy megállapodást, amely erősíti az együttműködést a bankszektorban, a pénzügyi és tőkepiacokon, valamint kötelezettséget vállal a gazdasági kapcsolatok további mélyítésére és a könnyebb piaci hozzáférés kölcsönös biztosítására. A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok is gyengültek az amerikai–kínai vámháború miatt – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters, de Peking és Berlin is rendszeresen hangsúlyozza elkötelezettségét a globális multilaterális rendszer mellett és a protekcionizmussal szemben. Kína a világ második, Németország pedig a negyedik legerősebb gazdasága, és a kapcsolat fontosságát az is bizonyítja, hogy Angela Merkel kancellár a német uniós elnökség idejére, 2020-ra egy Kína–EU-csúcstalálkozó megrendezését javasolta. Becslések szerint addigra Peking átveszi az Egyesült Államok helyét az Európai Unió legnagyobb kereskedelmi partnereként, Merkelnek pedig az a célja, hogy véget vessen a szervezettel kapcsolatos „oszd meg, és uralkodj” elven alapuló kínai gyakorlatnak.
Kína ledolgozná a többletet
Kína kész 2024-ig több mint ezermilliárd dolláros értékben pótlólagos amerikai árucikkeket vásárolni, amivel gyakorlatilag eltüntetné a két ország közötti külkereskedelmi forgalomban meglévő óriási többletét. A Bloomberg értesülése szerint a kínai illetékesek a tárgyalások legutóbbi, pekingi fordulójában tették ezt az ígéretet. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.