Ha az Egyesült Királyság egyezség nélkül lépne ki az Európai Unióból, az Szlovákia gazdaságát is alaposan megviselné. A várhatóan március 29-én bekövetkező kilépés miatt Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök a héten tárcaközi egyeztetést hívott össze. A kormány február 15-ig a parlament elé terjeszti az összes olyan törvénymódosítási javaslatot, amelyre egy kemény Brexit esetén szükség lehet. A módosításokat gyorsított eljárásban szeretnék tárgyalni. Pellegrini elmondta: törvényt kell hozniuk például arról, hogy a szigetországban dolgozó szlovák állampolgárok ledolgozott éveit hogyan számítsák majd be a nyugdíjba.
Az igazságügyi tárca is felkészül arra, hogy például a válásokat, a gyermekelhelyezési kérdéseket kezelje. A briteknek az unióból való megállapodás nélküli kilépése után ugyanis érvényét vesztik az ilyen ügyeket szabályozó megállapodások, de nem lépnek a helyükbe újak. Ebbe a problémakörbe tartozik az iskolai végzettséget igazoló dokumentumok elismerése is. Pellegrini szerint 80-100 ezer szlovák állampolgár él a szigetországban. A kereskedelem nehézkessé válásával a szlovák hazai össztermék (GDP) 0,2-0,5 százalékkal fékeződhet, ami 200-500 millió eurós bevételkiesést okozhat a gazdaságnak. Nagy-Britannia ugyanis Németország és Csehország után a harmadik legfontosabb uniós kereskedelmi partnere Szlovákiának, az oda irányuló éves export 4,8 milliárd euró körül mozog, mivel a Szlovákiában gyártott minden hetedik gépkocsi a szigetországban talál gazdára. Különösen a zsolnai KIA Motors függ a brit piactól. „A prognózisok szerint kemény Brexit esetén akár 60 százalékkal is visszaeshet a Nagy-Britanniába irányuló szlovák kivitel, ami az ország exportját mintegy 3 százalékkal vetheti vissza” – nyilatkozta Andrej Lasz, a szlovák iparszövetség főtitkára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.