Napokon belül lezárulhatnak a görög–bolgár interkonnektorhoz szükséges csővezetékek szállítására, a mérnöki tanácsadásra és magára a kivitelezésre kiírt közbeszerzési pályázatok, sőt maga az építkezés is elindulhat két-három hónapon belül Bulgária energiaminisztere szerint. Temenuzska Petrova a beruházás előkészületeiről az Azerbajdzsánból várt gázszállításokra vonatkozó parlamenti kérdésre adott válaszban beszélt – tudósít a Focus hírügynökség. A miniszter felidézte, hogy tavaly szeptemberben az állami Bulgargaz és az azeri Socar megállapodott évi egymilliárd köbméter gáz adásvételéről Bulgária gázellátásának diverzifikálása érdekében a fenti, 2020-ban záruló, illetve a déli gázfolyosóhoz kapcsolódóan. Az említett egymilliárd köbméter a bulgáriai gázigény egyharmada. Korábbi közlése szerint a Socar egyúttal belépne a földgáz bulgáriai nagykereskedelmének piacára.
A Bulgartranszgaz tavaly decemberben lépett a másik lehetséges új importútvonal, a Török Áramlat érdekében is – számolt be a Novinite.com –, amikor kiírta a cső bulgáriai szakasza megépítésének közbeszerzési pályázatát. Az ajánlatokat február 15-ig várja. A kiírás előtt a helyi energiahatóság már engedélyezte számára a vezeték majdani kapacitásainak előzetes értékesítését, ugyanis a beruházást részben az így befolyó pénzből kellene finanszírozni. Ez a tender január végén zárul. A Török Áramlat bulgáriai szakaszát 480 kilométeresre tervezik, a csőben a nyomást egy provadiai és egy raszovói kompresszor tartaná fenn leghamarabb 2020 január 1-jétől. Ám Vladimir Malinov, a Bulgartranszgaz ügyvezető igazgatója szerint a cső lefektetése le is kerülhet a terítékről, vagy csúszhat, ha az előzetes kapacitáseladásból nem jön össze legalább 2,7 milliárd leva. Igaz, az energiaminisztérium közlése szerint 39 millió eurós uniós forrás is rendelkezésre áll a bolgár–görög vezetéki kapcsolat megteremtésére.
Vevő persze lenne a bulgáriai Török Áramlat kapacitásaira: az orosz Gazprom Export már december 19-én bejelentkezett a szakasz 90 százalékára, igaz, a kértnél alacsonyabb árat szeretne fizetni. Vladimir Malinov a növekvő kereskedői igényre hivatkozva kérelmezte az enegiahivatalnál a cső kapacitásának növelését. Ha ugyanis a Gazprom Export megkapja a kért 90 százalékot, az garanciát jelentene az Oroszország felől érkező importra is, ám korlátozná a többi kereskedő lehetőségeit.
A bolgár–görög összeköttetés és a Török Áramlat megépülése révén is bővülnének térségünk, benne Magyarország gázellátási lehetőségei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.