A kínai vállalatok biztonsági okokból történő esetleges kizárása az európai ötödik generációs mobilhálózatok kiépítéséből nem késlelteti a projektek megvalósítását – jelentette ki a Nokia vezérigazgatója tegnap, a barcelonai Mobil Világkongresszus nyitónapján. Rajeev Suri ezzel csatlakozott az Ericssont vezető Borje Ekholm múlt héten elhangzott véleményéhez, aki szintén úgy látja, hogy nem az európai technológiai cégeken múlik az 5G-szolgáltatások megjelenése a kontinensen. Abban is egyetértenek azonban, hogy ennek ellenére fennáll a lemaradás veszélye. Suri szerint a fő problémát a körülményes frekvenciakiosztás és az országok egy részében, például Olaszországban bevezetett rendkívül drága frekvenciahasználati díjak jelentik.
Az Európai Unió több programmal próbálja megakadályozni az öreg kontinens lemaradását. Ezek közül talán a legfontosabb a már a harmadik fázisánál tartó PPP on 5G, azaz az EU és az ICT-cégek (információs-telekommunikációs szféra) közös projektfinanszírozása az 5G területén. A program költségvetése 1,4 milliárd euró, amelyet fele-fele arányban bocsát rendelkezésre a két oldal. Az európai távközlési cégek 3,5–7 milliárd euró közötti értékben a programon kívül további támogatást is vállaltak. A program a szintén uniós Horizon 2020 kutatási és innovációs platformhoz is illeszkedve 2010-hez képest ezerszeresére növelné az európai vezeték nélküli kommunikáció kapacitását. Az EU 2016-ban 5G-s akciótervet vezetett be, tavaly pedig az 5G európai fejlődésének a monitorozását is elkezdte.
Kulcskérdésnek látják a Nokiánál, hogy a versenyhatóságok engedik-e a telekommunikációs ágazatban kibontakozó konszolidációs folyamatot. A hálózatfejlesztés óriási költségeket emészt fel, ezt csak pénzügyileg erős távközlési vállalatok tudják finanszírozni. Ez utóbbi üzenet részben az Egyesült Államoknak is szól, ahol éppen most dől el, hogy hozzájárul-e a hatóság ahhoz, hogy a Deutsche Telekom tulajdonát képező T-Mobile USA 26 milliárd dollárért felvásárolja a Sprint Corpot.
A szolgáltatók figyelmeztettek, hogy a Huawei technológiailag előrébb tart, mint vetélytársai, ezért az európai hatóságoknak körültekintően kell eljárniuk a kínai cég kizárása ügyében. A Nokia és az Ericsson cáfolja ezt az álláspontot, mondván: Amerikától Ausztráliáig és Koreától Nagy-Britanniáig számos helyen ők építhetik az 5G-s hálózatokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.