A venezuelai állami olajvállalat, a PDVSA azt várja külföldi partnereitől, hogy jelezzék: a vállalatot sújtó amerikai szankcióknak eleget téve elállnak-e az Orinoco-övi olajkitermelési projektekben való részvételtől, vagy lehet-e számítani rájuk a továbbiakban is – tudta meg a Reuters. Az eldöntendő kérdés a francia Total mellett elsősorban a norvég Equinort, az amerikai Chevront és az orosz Rosznyeftyet érinti. Az utóbbi a múlt héten már nyíltan állást foglalt. Közölte, hogy a szankciók ellenére is növeli venezuelai kitermelését, és a továbbiakban is támogatja Nicolás Madurót, akit az Egyesült Államok és az
Európai Unió illegitim elnöknek tart, s vele szemben az ellenzéki Juan Guaidót ismeri el ideiglenes elnöknek, továbbá új választások kiírását követeli Venezuelában.
A Rosznyefty Venezuelában öt olaj- és két gázprojektben érdekelt, az elmúlt öt évben több mint 7 milliárd dollárt fektetett be a latin-amerikai államban, ennek java része azonban egyszerű hitel, amelyeket Caracas olajszállítmányok formájában törleszt. A visszafizetés tavaly még alapvetően olajozottan ment, 2018 szeptemberére a PDVSA tartozása a Rosznyeftynek 3,1 milliárd dollárra csökkent, novemberben azonban Igor Szecsin, az orosz cég igazgatótanácsának elnöke Caracasba repült, vélhetően azért, hogy az elmaradó olajszállítmányokról tájékozódjon.
Oroszországnak nem csupán az olajérdekeltségek és a hitelek miatt kulcsfontosságú, hogy a Maduro-rezsim ne dőljön meg. Moszkva 2017-ben 223,5 ezer tonna, 2018-ban pedig 226 ezer tonna búzát exportált a latin-amerikai országba. Haditechnikai megállapodások is összekötik a két államot – 2006-ban írta alá az első ilyen jellegű egyezséget Hugo Chávez és Vlagyimir Putyin, azóta pedig több hasonló paktum is született. Caracas Kalasnyikovokat, Szuhoj vadászgépeket, tankokat és egyéb katonai eszközöket is vásárolt Moszkvától. Mindemellett az Evrofinance Mosnarbank 49,99 százalékban a Venezuelai Nemzeti Fejlesztési Alap tulajdonában van, és 25-25 százalékos tulajdonrésze van benne az orosz VTB Banknak és a Gazprombanknak. Az utóbbi pénzintézettel kapcsolatban érdekesség, hogy a Reuters arról számolt be, a PDVSA arra utasította vegyesvállalatait, hogy a kőolaj eladásából származó összes bevételt a Gazprombanknál nyitott új számlákra utalják át. A bank azonban közleményben hangsúlyozta, hogy az olajcég a közelmúltban nem nyitott új számlákat nála. Felmerült, hogy Moszkva Maduro kimenekítését készítheti elő, Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azonban cáfolta ezeket a híreszteléseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.