Az ukrán politikusok mohósága azzal a kockázattal jár, hogy Kijev ismét lecsúszhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hiteléről. Az ország alkotmánybírósága ugyanis megsemmisítette az új büntető törvénykönyv azon passzusát, amely a politikusok, állami hivatalnokok vagyoni helyzetére terjed ki, ezzel gyakorlatilag amnesztiát adott a vagyonuk származásáról elszámolni képtelen képviselőknek és állami vezetőknek.
A taláros testület döntése miatt azonnal kritikát fogalmaztak meg Washingtonban és Brüsszelben, ráadásul az is felmerült, hogy az IMF nem utalja át a májusban esedékes 1,3 milliárd dollár hitelrészletet Kijevnek, ami veszélybe sodorhatja az ország államháztartását. Ukrajnának az idén 9 milliárd dollárnyi külső adósságot kell finanszíroznia, amelyhez égető szüksége van az IMF újabb hitelére. Miután lejárt a washingtoni székhelyű pénzügyi szervezettel 2014 márciusában megkötött, 17,5 milliárd dollár keretösszegű megállapodás, amelynek Ukrajna alig a felét tudta csak lehívni, 2018 decemberében egy újabb kontraktust kötöttek, aminek értelmében 14 hónap alatt 3,9 milliárd dollárt kaphat Kijev. Ebből 1,4 milliárdot azonnal kiutaltak, a következő részlet pedig májusban esedékes.Okszana Markarova pénzügyminiszter elismeri, hogy nincs alternatívája az IMF-kölcsönnek. A hatalmas adósságteher mellett figyelembe kell venni azt is, hogy Ukrajnában az idén elnök- és parlamenti választást is tartanak, ami mindig is zavart okozott a pénzpiacon, többnyire a hrivnya árfolyama bánta. Ha az IMF elhalasztaná a májusi kifizetést, a kormány kénytelen lenne a 20 milliárd dollárnyi devizatartalékhoz nyúlni, ami szintén nem erősítené az ukrán gazdaság egyébként sem túl jó hírét.
A Nemzetközi Valutaalap emellett azért is késleteti a Kijev által várt összeg utalását, mert a kabinet nem hajlandó a májusra ígért újabb gázáremelésre. Legutóbb 2018 novemberében emelték 23,5 százalékkal a gáz árát, szintén az IMF nyomására.
A külföldi partnerek kritikái miatt benyújtottak ugyan néhány törvénymódosító javaslatot, hogy helyrehozzák a hibát, de azok a parlament bizottságainak fiókjaiban porosodnak. A kijevi ráda ugyanis hónapok óta csupán a kisebbségellenes nyelvtörvénnyel foglalkozik, ami jól illeszkedik Petro Porosenko választási programjába, aki a hadsereg–vallás–nyelv hármas mottóval kampányol. Mindeközben pedig megfeledkezik az ország nemzetközi partnereinek tett ígéreteiről, mint amilyen a törvénytelen meggazdagodás elleni hatékony fellépés, noha erre Ukrajna kötelezettséget vállalt a vízumliberalizáció brüsszeli elfogadásakor is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.