BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bukaresti intézkedés késlelteti a gázprojekteket

Veszélybe sodorja Románia azokat a fekete-tengeri földgázprojekteket, amelyek együtt képesek lennének konkurenciát teremteni a térségben az orosz nyersanyagnak. A bukaresti kormány még decemberben rendeletben maximalizálta az energiahordozók árait, valamint 2 százalékos, bevételalapú adót vezetett be, amely a teljes energetikai szektort érinti. Az egyik fekete-tengeri projekt licenctulajdonosa, a The Carlyle Group kezében lévő Black Sea Oil & Gas (BSOG) azonban közölte: az adóteher és a hatóságilag rögzített ár miatt már kevésbé vonzó a projekt, a kormányzat ráadásul bármikor ismét változtathat a feltételeken. Noha Bukarest pénteken annyit enyhített a jogszabályon, hogy az ipari felhasználók esetében nem alkalmazzák a hatósági árat, ez egyelőre nem győzte meg az energiaipari óriásokat: az OMV Petrom és az ExxonMobil is jelezte: fenntartásai vannak a kormányzati tervekkel szemben.

A kormány szerint csak a fogyasztókat akarják védeni a hatósági árakkal. Hiába öltek bele több milliárd dollárt a beruházásokba már eddig is az érintett vállalatok, a kormányzat egyelőre hajthatatlannak látszik. A BSOG vezérigazgatója, Mark Beacon úgy látja: a hatósági intézkedések nem védik a fogyasztókat, a befektetőket viszont elijesztik. Szerinte a kormányzatnak a beruházásokat kellene támogatnia a hangzatos intézkedések helyett. Az OMV Petrom vezérigazgatója, Christina Verchere ismertette: épp szünetel egy olyan román projektjük, amelybe az ExxonMobillal együtt már több mint kétmilliárd dollárt beleöltek, és a megvalósítása nemcsak a cégeknek, hanem Romániának is nagy lehetőség lenne. „A kormányzatnak egyeztetnie kellene a versenyszférával az üzleti környezetet érintő döntések előtt” – tette hozzá. A román gázmezőkön a becslések szerint 200 milliárd köbméter gáz található, amely ugyan Németországnak csak két évre lenne elegendő, de Románia, Bulgária, Szerbia, Moldova és Magyarország szükségleteit hat évig kielégítené. Az elemzések szerint a román költségvetésbe 26 milliárd euró folyhatna be 2040-ig, ha a mezőket kiaknáznák. Ezzel szemben Oroszországnak 35 ezermilliárd köbméternyi tartaléka van. Ameddig a román kormány és az energiaipari vállalatok közt vita van a hatósági szabályozásról, addig Oroszország vélhetően dörzsöli a tenyerét. Razvan Nicolescu, a Deloitte energiaipari üzletágának bukaresti vezetője úgy fogalmazott: minden köbméter gáz, amit Romániában kitermelnek, egy köbméternyivel kevesebb eladott orosz gázt jelent. „A késlekedés egyedüli győztese tehát a Gazprom.”

A román mezők becslések szerint

200

milliárd köbméter

gázt rejtenek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.