BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az információk nem a mi kezünkben vannak

Kulcsszerepre számít a magyarországi 5G-s há­lózat kiépítésében a Huawei – mondta lapunknak William Wu, a Huawei Technologies Hungary igazgatója. Mint mondta, a társaságokat érő amerikai vádakat a piac pragmatikusan kezeli, ami tük-röződik a jó eredményekben is.

Az eredményeket látva úgy tűnik, nem romlott a Huawei megítélése a piacon az amerikai konfliktus miatt. Kitartanak önök mellett az ügyfelek?

Az idei első negyedévben éves alapon 39 százalékkal, 1797 ezermilliárd jüanra (26,8 milliárd dollár) gyarapodott az árbevétel. Tavaly is nagymértékben, csaknem 20 százalékkal nőtt, és meghaladtuk az öt évvel ezelőtt 2018-ra célul kitűzött, százmilliárd dolláros globális forgalmat. A vállalat nemzetközi jelenlétével kapcsolatosan tegyük egyértelművé a helyzetet. A felkapott hírekkel ellentétben a Huaweit egyetlenegy ország zárta ki a piacáról, mégpedig az Amerikai Egyesült Államok. De ez a folyamat sem új keletű, 2012-ben kezdődött, azóta gyakorlatilag nagyobb bevételünk ebben az országban nem volt.

Ennek ellenére a médiában arról olvashatunk, hogy több ország is korlátozza az önök tevékenységét. Nem igazak ezek a hírek?

Ezek az információk rosszul kerültek a köztudatba, és azóta sem sikerült teljesen korrigálnunk a képet. Ausztrália, Nagy-Britannia, Új-Zéland és Japán tett gesztusokat amerikai szövetségeseiknek, ám a gyakorlati lépésekkel már óvatosabban bánnak. Ausztrália annyi korlátozást vezetett be, hogy a mai állás szerint a következő generációs mobilhálózatok fejlesztésében, az 5G-ben nem vehetünk részt. Ám minden más területen jelen lehetünk.

Egy brit kormányzati jelentés viszont biztonsági résekről számolt be. Mit tesznek ezek kiküszöbölésére?

Az általunk finanszírozott Huawei Kiber­biztonsági Értékelő Központ (HCSEC) 2010 novembere óta vizsgálja a vállalat termékeinek felhasználását érintő kockázatokat a brit telekommunikációs hálózatokban és minden más kritikus infrastruktúrában. Az e szervezetet évek óta felügyelő Oversight Board (OB) munkájában brit kormányzati kiberbiztonsági személyek és a Huawei szakemberei is aktívan részt vesznek. Az OB a vállalat felhatalmazása alapján végzi a felmérést. A jelentésben kizárólag a Huawei Technologies technikai értelemben vett szoftvertervezési hiányosságait tárták fel, és a technológiát érintő (mérnöki) elégtelenségekre hívták fel a vállalat figyelmét. A jelentés ki is emeli, hogy nem találtak szándékos, kormányzatoknak adathalászatot lehetővé tevő hátsó kapukat. Ami azonban a legfontosabb, hogy az OB 2019-es jelentése ismételten elismeri a Huawei HCSEC hatékonyságát, ahogyan azt is, hogy ez a világon sajnos egyedi gyakorlat. A jelentésben szereplő mérnöki, technológiai aggályokat viszont mindig meg kell hallgatnunk, és a jelenleg zajló szoftvertervezési folyamatainkat át kell szabnunk.

Kínában van egy törvény, amely szerint a vállalatoknak együtt kell működniük a titkosszolgálatokkal. Ez nem egyenlő azzal, hogy kötelesek adatokat szolgáltatni, ha erre felkérik a társaságokat?

A 2017-es kínai nemzetbiztonsági törvény csak Kínára és a telekommunikációs szolgáltatókra vonatkozik, mi pedig eszközszállítók vagyunk. A kínai kormány ráadásul minden kínai vállalattól megköveteli, hogy tartsa be a nemzetközi törvényeket és az Egyesült Nemzetek Szervezetének szabályait, s mindenhol a helyi jogi rendszert is betartva működjön. A kínai kormány hivatalosan is kijelentette, hogy soha nem kötelezné a vállalatokat hátsó kapuk beépítésére.

Ki tudná védeni a Huawei, ha a kínai kormány felkérné a kémkedésre?

Ren Zhengfei, az alapítónk a nemzetközi médiával zajlott interjúk során többször is elmondta, hogy soha nem telepítettünk kémkedésre szolgáló hátsó ajtókat a berendezéseinkbe. Egyébként a régi kémfilmekből ismert szcenárió, amely szerint beépítek egy poloskát egy eszközbe, és majd azon keresztül lehallgatok bárkit, a modern világban dajkamese. A kommunikációt bonyolító, rendkívül sok komponensből álló rendszereken, a távközlési hálózatokon van a hangsúly, az adatforgalom, beszélgetések, az információk ott áramlanak. A hálózatok, az azokon bonyolódó adatforgalom, azaz az információk pedig nem a mi kezünkben vannak, hanem a távközlési szolgáltatókéban.

A társaság alapítójának múltja miatt is sokan támadják a céget. Milyen most a tulajdonosi struktúra?

A Huawei Technologies független magánvállalat, kizárólag munkavállalóinak tulajdonában áll. Az anyavállalat egy zártkörűen működő részvénytársaság, az alkalmazottak a tulajdonosai, közgyűlésünk van, igazgatótanácsunk. A KPMG nemzetközi könyvvizsgáló cég auditálja a vállalati eredményeket. Az alapítónk, Zsen Cseng-fej az Egyesült Államok állításával ellentétben nem volt magas rangú tiszt a hadseregben. Miután nyugdíjazták, semmilyen kapcsolatot nem tartott fenn velük. A hadsereg elhagyása után, 1987-ben alapította meg a vállalatot, alig több, mint negyvenévesen, részesedése a vállalatban a másfél százalékot sem éri el.

Gondolkodtak azon, hogy tőzsdére lépjen

a cég, biztosítva ezzel akár a transzparenciát is?

A transzparencia további növelésén gondolkodunk, de a tőzsdei megjelenésen nem. Pusztán attól, hogy egy vállalat kilép a tőkepiacra, még nem lesz átlátható. Ráadásul onnantól kezdve a tőke és sokszor a spekuláció dönt az adott cég sorsáról, és nem az, hogy mennyire versenyképes az adott ágazatban.

A Huaweit érő vádak miatt nem érzi a társaság a bizalomvesztést például a mobiltelefon-piacon is?

A végfelhasználói üzletágban sosem éreztette hatását az amerikaiak keltette zavar. A vállalatközi piacokra szánt megoldásaink, termékeink sikeresek, már csökkent a kezdeti bizonytalanság. Mivel bizonyítékot senki nem volt képes felmutatni ellenünk, és a termékeink jók, a piac racionális maradt, ezt az idei első éves eredményeink is igazolják. Viszont az esetből megtanultuk, hogy nem elég kiberbiztonsági laborokat működtetni, többet kell beszélnünk a vállalatról, a vállalati kultúráról, élen kell járnunk a biztonsági törekvésekben is, és egyszerűbb, átláthatóbb hálózatokat, termékeket kell létrehoznunk.

Mi a helyzet az Európai Unió 5G-mobilhálózati biztonságra vonatkozó ajánlásával?

Először is tisztázni kell, hogy az iránymutatás nem a Huaweiről szól, hanem az 5G biztonságáról. Megértjük a kiberbiztonsági aggodalmakat, és üdvözöltük, hogy az unió független szabványokon, mérésrendszeren, hitelesítésen dolgozik, és ehhez bevonja a piaci szereplőket, végfelhasználókat is. A kiberbiztonságot nem lehet nemzeti adminisztrációs szinten fejleszteni. Szorgalmazzuk, hogy egy olyan hitelesítő testület is létrejöjjön, amely ha kimondja, hogy egy termék biztonságos, a minősítését mindig minden tagországban fogadják el. Nyilván más szemmel, tüzetesebben kell vizsgálni a nemzetbiztonsági szempontból kritikus infrastruktúrákat, mint mondjuk egy okostelefont. Az előbbinél mély átvilágításra és hitelesítésre van szükség, míg az utóbbinál a megfizethetőség és a tömegtermelés érdekében kompromisszumokat kell kötni.

A magyarországi 5G-s hálózatépítésben részt vesz majd a Huawei?

Cégünk kulcsszerepet játszik az ötödik generációs távközlési hálózat kiépítésében. Az első, nem laboratóriumi 5G-s teszteket tavaly a Magyar Telekom és a Vodafone Hungary a Huawei közreműködésével végezte el, nagyon bízunk benne, hogy ennél tovább jutunk.

Mennyire fontos a Huawei számára a magyar piac, tekintve a relatíve kis méreteit?

A magyar a régióban az egyik leggyorsabban növekvő, ennek megfelelően kiemelten fontos piac a Huawei számára. A Huawei Technologies Hungary árbevétele tavaly több mint 40 százalékkal emelkedett, és megközelítette a nyolcvanmilliárd forintot. Büszkék vagyunk rá, hogy a cég 2018-ban a piac méretéhez képest Magyarországon adta el a legtöbb csúcskészüléket a kelet-közép- és az észak-európai régió országai közül. Szintén Magyarország stratégiai jelentőségét mutatja, hogy Biatorbágyon, Pátyon és Komáromban működik a vállalat Kínán kívüli legnagyobb gyártó- és logisztikai központja, a Huawei Európai Ellátó Központ. A Huawei volt az első kínai cég, amellyel a magyar kormány 2013-ban stratégiai partnerségi megállapodást írt alá, a vállalat az elmúlt öt évben csaknem hatvanmilliárd forinttal járult hozzá az ország költségvetéséhez.

A gyártóbázis mellett terveznek további bővítést, akár az innováció területén?

Zajlik a biatorbágyi gyártó- és logisztikai központ fejlesztése az ipar 4.0 koncepciójának megfelelően. Az itt előállított hálózati távközlési eszközök, IT-termékek ellenőrzése, tesztelése egy felhőalapú rendszerben zajlik, és megkezdődött az átállás a következő generációs mobilhálózati termékek gyártására is. Fontos fejlesztéseket végzünk az 5G-hálózatok terén, a vállalatnak Magyarországon már több bekapcsolt 5G-bázisállomása működik. Tavaly elkezdtük a személyi számítógépek értékesítését, emellett további új, a felhasználói élményt a középpontba helyező üzleteket is nyitottunk.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.