BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre drágább a Mohi Atomerőmű építése

A magyar határ közelében épülő Mohi Atomerőmű harmadik és negyedik blokkja mind többe kerül, és az építkezés egyre inkább elhúzódik. A szlovák villamos művek szerint a beruházás költsége további 270 millió euróval nő, a határidő pedig újabb nyolc hónappal tolódik ki, azaz csak 2020 első felében helyezhetik üzembe. Ez már a 11. áremelkedés a nagyberuházás történetében, az első, az építkezés kezdetén, 2008-ban közzétett koncepció 2,8 milliárd euróval számolt, ez felkúszott 3,8 milliárdra, 2016-ban már 4,6 milliárdnál tartott, tavaly 5,4 milliárd tűnt a végső összegnek, és immár 5,7 milliárdnál tartunk. A két reaktort eredetileg 2012-ben, illetve 2013-ban kellett volna átadni, ehhez képest az első blokk sem lesz kész 2020-nál korábban. Peter Ziga szlovák gazdasági miniszter e héten nyomatékkal közölte: tűrhetetlen a határidők, összegek módosítása, s bár az állam részesedése a villamos művekben 34 százalék, egy fillérrel sem hajlandó fedezni a megnövekedett költségeket. Arról nem is szólva, hogy amíg nem készül el az atomerőmű, addig a szlovák államkasszába sem folyik pénz a villamos művek osztalékából. A többségi tulajdon 2006 óta a korábban atomerőművet nem építő olasz Enel kezében van, ám a kétharmadon napjainkban már osztozik a cseh EPH energetikai holdinggal. A 66 százalékos részvénycsomagot a Dzurinda-kormány idején 840 millió euróért megvásároló Enel a tervek szerint a mohi erőmű befejezését követően eladja a villamos művekben szerzett részesedését. Napjainkban mintegy 3500-an dolgoznak a két reaktor építésén, a harmadik blokk 98 százalékban, a negyedik pedig 85 százalékban van kész.

Ha sikerül átadni a Mohi Atomerőmű súlyos botrányokkal övezett harmadik és negyedik blokkját (már a rendőrség is tartott razziát a pénzügyi visszaélések miatt, az Enel egyik olasz csúcsvezetőjét éppen a napokban tartóztatták le), Szlovákia nemcsak újra önellátó lehet az áramtermelésben, hanem még kivitelre is telik majd. Az ország energiaszükségletének mintegy 7 százalékát fedezik behozatalból, ám Mohi üzembe helyezését követően a megtermelt energiának nagyjából a 7 százalékát értékesíthetik majd. A szlovák áramtermelésnek a 60 százalékát még mindig az atomerőművek biztosítják. A Mohi Atomerőmű két épülő reaktora egyenként 471 megawatt teljesítményű lesz, s ha elkészülnek, Szlovákia áramtermelésének 13 százalékát fogják fedezni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.