BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a recessziónak van vége, a válság még tart

Gyenge makroadatok érkeztek Törökországból, amelyek azt jelzik: távolról sincs még vége a válságnak. Az idei első negyedévben a török gazdaság 1,3 százalékkal növekedett ugyan a megelőző három hónaphoz képest, de éves bázison 2,6 százalékos a zsugorodás. Három negyedév után tehát vége a technikai recessziónak, de a török piac még mindig nem bízik a talpra állásban: az áprilisi beszerzésimenedzser-index (BMI) 46,8 pontra csökkent a márciusi 47,2-ről, a fogyasztói bizalmi mutató 55,3 pontra, 15 éves mélypontra esett. A külkereskedelmi mérleg hiánya hiába feleződött meg egy év alatt, ennek hátterében a lakossági fogyasztás bedőlése áll: az import 15 százalékot esett vissza.

Az első negyedévben a vezető szektorok közül egyedül a mezőgazdaság tudott növekedni, de az építőipar és az ipari ágazatok teljesítménye visszahúzza a gazdaságot. Egyelőre tehát kevéssé látszik a gazdasági reformprogram eredménye, bár az elemzők korábban sem fűztek nagy reményeket az intézkedésekhez.

Érdekesség viszont, hogy a líra, amely az idén folyamatosan gyengült, bő másfél hete erősödik: csaknem 4 százalékot drágult már a dollárral szemben. Emellett az államkötvényhozamok is megnyugtatóan ereszkednek, és a vezető tőzsdeindex, a BIST 100 az egész éves lejtmenet után erősödni kezdett. Ám ebben az időszakban javulást jelző makroadat nem érkezett, a jegybank nem avatkozott be érdemben a devizamozgásba, és számottevő politikai fejlemények sem állnak az erősödés mögött. Az elemzők is csak találgatnak, mi okozhatja a líra drágulását.

A mozgás hátterében egyrészt az állhat, hogy enyhült a politikai feszültség Ankara és Washington közt. Recep Tayyip Erdogan és Donald Trump megegyezett, hogy a következő G20-csúcson tárgyalnak, vélhetően arról, hogy Törökország megveszi vagy egyáltalán megveheti-e az orosz S400-as rakétavédelmi rendszert. A két államfő várható megegyezése enyhítette azokat a félelmeket, hogy az Egyesült Államok szankciókat vezetne be Törökország ellen. A politikai enyhülést mutatja az is, hogy kétévi fogság után Ankara a múlt héten szabadon engedte Serkan Gölgét, a NASA kutatóját, akit a 2016-os puccskísérlettel összefüggésben börtönöztek be.

Másrészt könnyen lehet, hogy a befektetők már korábban elkezdték beárazni a technikai recesszió végét. A válság ugyan még tart, de a piac arra spekulálhat, hogy a török gazdaság elindult a felfelé vezető úton. Szakértők szerint a második és harmadik negyedév optimizmusra okot adó makroadatai hosszabb távon is erősíthetik a török devizát. Harmadrészt pedig lehetséges, hogy az inflációs várakozások és a hozamok csökkenése a fejlődő piacok kockázatosabb eszközei felé terelik a tőkét. Ebből a jelenségből az elmúlt másfél hétben több deviza tudott erőt meríteni: a rubel kismértékben erősödött, az argentin pezó pedig egy egész évnyi meredek zuhanás után stabilizálódott.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.