BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aligha lesz idén amerikai–kínai megállapodás

Meghozta a befektetők vételi kedvét, hogy újrakezdődnek az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások, és Donald Trump elnök egyelőre nem vet ki újabb importvámokat. Az ázsiai­ tőzsdék közül a tokiói Nikkei 2,13, a Sanghai Composite 2,22, a sencseni 3,46 százalékkal emelkedett, a részvények szélesebb körét felölelő TOPIX index 2,13 százalékkal erősödött tegnap, és 1 százalék feletti pluszba kerültek az európai börzék is. Az amerikai S&P 500 történelmi rekordon nyitott, ami azt jelenti, hogy látótávolságba került a 3000 pontos álomhatár.

A világ két legnagyobb gazdasága közötti elhúzódó feszültség enyhülésére nagy szükség lenne, mert a negatív hatás egyre jobban érződik világszerte. Júniusban Európa és Ázsia jelentős részén is visszaesett a feldolgozóipar teljesítménye, és ott sem érte el az elemzők által várt szintet, ahol javulás mutatkozott. Az eurózónában az ötödik egymást követő hónapban állt az index az 50 pontos küszöb alatt, a vizsgált nyolc tagország közül ötben nem érte el ezt az értéket, és Kínában is a legalacsonyabb szintre süllyedt január óta. Japánban nemcsak a Nikkei BMI-indexe, hanem a feldolgozóipari vállalatok negyedéves üzleti hangulatindexe is visszaesett, 7 pont lett a korábbi 12 után és a várt 9 helyett; ez 2016 szeptembere óta a legalacsonyabb szint.

Elemzők szerint ráadásul a feldolgozóipari aktivitás még nem is érte el a mélypontot. „Túl korai lenne az optimizmus. Az Egyesült Államok és Kína csak húzza az időt, és senki sem tudja, mi fog történni” – mondta a Reutersnak Sinke Josiki, a tokiói Dai-ichi Life Research Institute vezető közgazdásza, aki emlékeztetett arra is, hogy az amerikai üzleti bizalom is gyengül, elsősorban éppen ebben a szektorban. Ideiglenesnek tartja az amerikai–kínai tűzszünetet Peter Boockvar, a Bleakley Advisory Group vezető befektetési szakértője is. „Nem látom az utat a megegyezéshez” – nyilatkozta a CNBC-nek. Az Eurasia Group is csupán 45 százalékra teszi annak az esélyét, hogy a két ország még az idén megállapodik. Trumpnak nem sietős, mert szerinte az Egyesült Államok „nyerésre áll” a kereskedelmi háborúban, Kína pedig kevés jelét mutatja, hogy hajlandó lenne engedni az egyik legfontosabb amerikai követelés, a szellemi tulajdonjog védelme tárgyában. Ed Yardeni, a Yardeni Research elnöke szerint mind a két félnek érdeke megvárni a megállapodással a következő amerikai elnökválasztást; Trumpnak azért, mert a gazdaság teljesítményétől függ, hogy nyer-e, Pekingnek pedig azért, mert így legalább tudni fogja, hogy kivel kell majd dűlőre jutnia.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.