BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hónapokat csúszhat a vámmegállapodás

Napokon belül újrakezdődnek az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások, de Washington még várja, hogy Peking betartsa az ígéretét, és nagyobb mennyiségben vásároljon agrártermékeket.

Az amerikai delegáció hamarosan Pekingbe utazik a kétoldalú kereskedelmi tárgylások folytatására, de gyors megállapodás nem várható a CNBC értesülése szerint. Donald Trump amerikai elnök rövid távon könnyítéseket ígért a Huaweinek, amennyiben Kína növeli az amerikai agrártermékek importját. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter megerősítette, hogy heteken belül kiadják a kínai telekommunikációs cég felé irányuló szállításokhoz az új exportengedélyeket. Kormányzati illetékesek utaltak rá, hogy hosszabb távon elképzelhető a kínai importra kivetett vámok csökkentése is, amennyiben Peking kész jogilag kötelező ígéreteket tenni, amire májusban még nem volt hajlandó. A Fehér Ház arra számít, hogy több hónapra lesz szükség Kína meggyőzéséhez, és az adminisztráció addig a Mexikóval és Kanadával megkötött szabadkereskedelmi megállapodás ratifikálására összpontosít, ami gazdasági és politikai prioritássá lépett elő. A törvényt szeptemberben tervezik benyújtani, és ősszel szavazhatnak róla.

Larry Kudlow, Trump gazdasági főtanácsadója jó jelnek tekinti a személyes tárgyalások újrakezdését – a felek a G20-ak júniusi, oszakai csúcstalálkozója óta csak telefonon egyeztettek –, és arra számít, hogy Kína hamarosan megkezdi az amerikai agrártermékek vásárlását, amit erősen visszafogott a vámok bevezetése óta. Kudlow elismerte, hogy Peking erre nem adott semmiféle garanciát, Ross pedig egyenesen visszafogta a reményeket. „Nem tudok nagyobb megrendelésekről” – nyilatkozta a Bloomberg TV-nek.

A Reuters ágazati forrásai szerint kínai illetékesek a múlt pénteken arról tájékoztatták a magánimportőröket, hogy a kormányzat a jó szándéka jeléül az amerikai szója vásárlásának növelését tervezi, és mentességet ad a 25 százalékos behozatali vám alól a feldolgozóknak. Az utóbbiak azonban egyelőre nem túl lelkesek, mert hosszú távon túl sok még a bizonytalanság a kétoldalú megállapodás körül, ráadásul az amerikai termelők egyelőre árban sem versenyképesek a brazilokkal. Az afrikai sertésinfluenza-járvány miatt több millió állatot kellett leölni, ami drámai módon csökkentette a szója iránti keresletet Kínában. A Reuters által megkérdezett elemzők szerint nagyobb megrendelés aligha várható, ha Washington nem módosít a Huaweijel kapcsolatos álláspontján.

Az amerikai agrártermelők – Trump kulcsfontosságú szavazóbázisa – a vámháború legnagyobb áldozatai közé tartoznak, az exportkiesést a washingtoni kormányzat anyagi támogatással próbálja enyhíteni. A korábban megígért, 16 milliárd dolláros segélycsomag részeként a farmerek hektáronként legalább 37,5 dollár segélyt kapnak – jelentette be kedden Sonny Perdue mezőgazdasági miniszter. A csomag további részleteit a hét végén hozzák nyilvánosságra. Az agrártárca tavaly 12 milliárd dollárt fizetett ki kompenzációként a termelőknek – ez azonban annál is kevesebb, mint amennyiért Kína szóját vásárolt korábban (14 milliárd dollár), sőt az ázsiai országba irányuló teljes éves agrárexportnál is (20 milliárd dollár). (Kína az Egyesült Államok negyedik legnagyobb agrárexportpiaca.) A szójakivitel értéke tavaly az előző évinek a felére esett vissza, és mivel az amerikai beszállítók helyét azonnal elfoglalta Ausztrália és Brazília, így az Egyesült Államoknak nem lesz könnyű visszafoglalnia ezt a piacot.

Kína évente 14 milliárd dollár értékben vásárolt korábban amerikai szóját

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.