Az Európai Unióval szemben minden adu az Egyesült Államok kezében van – legalábbis Donald Trump szerint. „Megadnak nekünk bármit, amit csak akarunk, és nem kell mást tennünk, mint megadóztatni az autóikat” – jelentette ki az amerikai elnök újságírók előtt a Fehér Házban. Trump 25 százalékos importvámmal fenyegeti az európai autó- és alkatrészimportot, de a döntést május közepén 180 nappal elhalasztotta. A kereskedelmi viták miatt elemzők egy része úgy véli, hogy még közös közleményt sem fogadnak majd el a G7 hét végi biarritzi csúcstalálkozóján.
Trump most először azt is elismerte, hogy a Kínával folytatott kereskedelmi háború rövid távon árthat az amerikai gazdaságnak, de hosszú távon kulcsfontosságú, hogy valaki végre szembeszállt Pekinggel. Az egyre élesedő konfliktus erősíti a recessziós félelmeket, de az elnök ezt elhessegette. Szerinte az amerikai gazdaság nagyon messze van a recessziótól, és növekedési robbanás is lenne, ha a Fed tenné a dolgát.
Az elnök optimizmusa ellenére a kormányzat újabb adócsökkentéseket tervez, többek között a munkaadói járulékok átmeneti mérséklését és a szövetségi vagyonadó inflációhoz kötését, az utóbbival Trump a demokrata többségű képviselőházat akarja megkerülni, amely nem szavazna meg újabb teherkönnyítést a gazdagok javára. Trump szerint azonban az adócsökkentési terv nem annak beismerése, hogy gyengül a gazdaság, egyszerűen ő mindig ilyesmiben gondolkodik. A MarketWatch értesülései szerint magánbeszélgetéseken az elnök és a tanácsadói is aggodalmukat fejezik ki a növekedés lassulása miatt. Az amerikai gazdaság több mint tízéves folyamatos növekedés után fordulóponthoz érkezett, és a sebezhetőség jeleit mutatja. A kereskedelmi háború miatt csökken a gyáripar kibocsátása és a fogyasztói bizalom, a tőzsde közelmúltbeli erős kilengései azt bizonyítják, hogy az Egyesült Államok sem immunis a globális lassulásra. „A protekcionista politika és a kereskedelmi háborúk a legerősebb gazdaságokat is recessziós veszélynek teszik ki” – figyelmeztetett Kristina Hooper, az Invesco globális piaci stratégája. Elemzők emlékeztetnek arra is, hogy Trump a múlt héten, a recessziós félelmek csúcspontján jelentette be: december 15-ig elhalasztja a vámok kivetését újabb kínai fogyasztási cikkekre. A J. P. Morgan Chase számításai szerint egy átlagos amerikai háztartás számára évi hatezer dolláros többletköltséget jelentenek a már kivetett tarifák, s ez újabb ezer dollárral emelkedett volna, ha szeptember 1-jétől 10 százalékos tarifák sújtják a teljes fennmaradó kínai importot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.