BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az utolsó pillanatra hagyják a brit cégek a felkészülést

A brit exportőrök kétharmada még mindig nem tette meg a szükséges lépéseket ahhoz, hogy felkészüljön az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kilépésére az Európai Unióból – tudta meg a Sky News az ottani adó- és vámhatóságtól (HMRC).

Ahhoz, hogy valaki az EU-val kereskedhessen, szereznie kell egy úgynevezett EORI-számot (Economic Operators Registration and Identification, magyarul gazdasági szereplők nyilvántartási és azonosító száma), mert ezzel azonosíthatja magát a vámhatóság előtt. A 240 ezer érintett brit vállalatból azonban ezt eddig csak mintegy hetvenezer kérte – igaz, a HMRC szerint ezek a vállalatok bonyolítják le a kétoldalú forgalom 75 százalékát. A brit hírtelevízió azonban úgy tudja, hogy vannak a késlekedők között nagyvállalatok is, például az egyik szupermarketlánc. Ráadásul az EORI-val rendelkezők száma alig ezerrel nőtt az elmúlt két hónapban, annak ellenére, hogy egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik a rendezetlen Brexit, miután Boris Johnson kormányfő folyamatosan hangoztatja, hogy az ország az új határidő leteltekor, október 31-én mindenképpen távozik az EU-ból.

Az adatok azt mutatják, hogy elsősorban a kis- és középvállalatok hagyják az utolsó pillanatra a felkészülést, pedig nekik lesz a legnehezebb megbirkózni a többszörösére növekvő adminisztrációval. A brit cégek évi ötvenmillió vámáru-nyilatkozatot töltenek ki, de ez a szám várhatóan 200 millióra emelkedik. A kormány a tervek szerint csak a jövő héten indítja meg új vámhivatalnokok toborzását és kiképzését, hogy felkészüljön a megnövekedett papírmunkára. A kabinet emellett százmillió fontot szán a közvéleményt felvilágosító kampányra.

Az adminisztráció súlyos teher Írország számára is. A dublini kormány személyenként hatezer, de maximum hatvanezer eurós támogatást ajánlott fel minden érintett vállalkozás számára a felkészüléshez. A Reuters becslése szerint 12-szeresére, évi húszmillió darabra nő majd a kitöltendő import- és exportnyilatkozatok száma, és 17 ezerről százezerre a vámáru-nyilatkozatra kötelezett ír vállalatoké.

Az ír jegybank legfrissebb előrejelzése szerint a rendezetlen Brexit következtében a gazdaság növekedése jövőre 4,1 helyett 0,7 százalékosra lassulhat, és a helyzetet tovább súlyosbítja az ország 215 milliárd eurós adósságállománya. A Moody’s e heti elemzése szerint veszélybe kerülhet Írország stabil A2-s adósbesorolása is. Dublinnak várhatóan a beígért adócsökkentésről is le kell mondania, és az új helyzethez kell alakítania az októberben benyújtandó költségvetést.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.