BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most éppen békülékeny a hangnem

Az Egyesült Államok és Kína is békülékenyebb hangot ütött meg tegnap, hogy enyhítse a kereskedelmi háború okozta feszültségeket, ez segített a tőzsdéknek, de még nem csillapítja a recesszió miatti aggodalmakat.

Az ázsiai tőzsdéken tegnap még jelentős veszteségeket okoztak az amerikai–kínai kereskedelmi háborúval kapcsolatos ellentmondásos nyilatkozatok, az európai nyitásra azonban hirtelen enyhült a feszültség. A japán Nikkei 2,17, a dél-koreai Kospi 1,64, a Sanghai Composite 1,17 százalékot esett, a jüan árfolyama pedig 0,7 százalékkal 11 éves mélypontra süllyedt a dollárral szemben. Az európai börzék már felfelé kapaszkodtak, a Dow Jones Industrial Average határidős jegyzései pedig 229 ponttal emelkedtek a megnyugtató új hírek hatására. Az amerikai indexek visszaszerezhetnek valamit a pénteki jelentős veszteségekből, amelyeket azért szenvedtek el, mert Donald Trump felszólította az amerikai vállalatokat, hogy azonnal kezdjék el keresni Kína alternatíváját, miután a pekingi vezetés pótvámokat vetett ki amerikai importárukra, megtorlásul a legutóbbi amerikai büntetővámok miatt. (Lásd a grafikont.)

Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettes, a tárgyalódelegáció vezetője egy konferencián jelentette be, hogy Peking kész higgadt párbeszéd keretében megoldani a konfliktust, és határozottan ellenzi a helyzet eszkalálódását, mert „az rossz Kínának, rossz az Egyesült Államoknak, és rossz az egész világnak”. Kiemelte, hogy az amerikai vállalatokat különösen szívesen látják Kínában. Donald Trump szinte azonnal reagált is, és a G7 csúcstalálkozóján ismét meggyőződését fejezte ki, hogy megállapodásra juthatnak Pekinggel. „Úgy gondolom, akarnak valamit – nyilatkozott az amerikai elnök Biarritzban. – Nagyon súlyos károkat szenvedtek el, de megértették, mit kell tenniük, és ezt nagyon tisztelem. Ez nagyon pozitív fejlemény a világ számára” – tette hozzá. Trump újságírói kérdésre válaszolva azt sem zárta ki, hogy visszavonja a kínai árukra kivetett vámokat. Pénzügyminisztere, Steven Mnuchin még tovább ment. „Ha Kína beleegyezne egy tisztességes és kiegyensúlyozott kapcsolatba, akkor egy másodperc alatt aláírnánk azt a megállapodást” – mondta.

A két gazdasági nagyhatalom közötti kereskedelmi háború lelassította a globális növekedést, és elemzők aggodalmai szerint globális recessziót okozhat. Clive McDonnell, a Standard Chartered Private Bank vezető részvénypiaci stratégája szerint 25-ről 40 százalékra nőtt annak a valószínűsége, hogy az Egyesült Államok recesszióba süllyed a következő 12 hónap folyamán, de vannak elemzők, akiknél ez a becslés az 50 százalékot is eléri. A félelmek pedig egyhamar nem is múlnak el, mert a kétoldalú vitában eddig a jó híreket mindig rosszak követték, az enyhülés után pedig újból fokozódott a feszültség. Ez most is előfordulhat, mert a kormányzat álláspontját közvetítő kínai állami sajtó tegnap élesen bírálta az Egyesült Államokat. A China Daily című pártlap vezércikke szerint az amerikai vezetés Kína elleni vámháborúja politikai indíttatású, Washington szándéka pedig az, hogy a legnagyobb kereskedelmi partnere továbbra is érje be a másodhegedűs szerepével, és tegyen úgy, ahogy az Egyesült Államok diktál. „Washington még mindig nem ismerte fel, hogy Peking nem fog behódolni a követeléseinek, akármekkora nyomást gyakoroljon is rá” – írta a lap. A párt szócsövének tartott Global Times című bulvárlap vezércikke pedig arra figyelmeztetett, hogy „az amerikai vállalatok számára öngyilkosság lenne engedelmeskedni Trump utasításának, és elhagyni a kínai piacot”.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.