M. Cs. | A font ismét csaknem 0,5 százalékot gyengült tegnap a rendezetlen Brexit körüli aggodalmak miatt, és a helyzet jottányit sem lett világosabb Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit kormányfő tegnapi luxemburgi találkozója után. Johnson változatlanul ragaszkodik hozzá, hogy a parlament tilalma ellenére minden körülmények között kivezeti az országot az Európai Unióból a következő határidő lejártakor, vagyis október 31-én, a bizottság pedig még mindig várja azokat a javaslatokat Londontól, amelyek alternatívái lehetnének a korábban megkötött, de nem ratifikált kilépési szerződésnek. A két fél gyakorlatilag csak abban értett egyet, hogy folytatják az intenzív egyeztetéseket.
Részben a Brexit elhúzódása, részben a világgazdaság lassulása és az amerikai–kínai vámháború miatt csökkentette az Egyesült Királyság idei és jövő évi növekedési kilátásait a Brit Kereskedelmi Kamara (BCC). 2019-re a júniusban jelzett 1,3 helyett 1,2 százalékos, 2020-ra pedig 1 helyett 0,8 százalékos GDP-bővülést vár a szervezet, amelynek a tagjai a foglalkoztatói minden ötödik brit munkavállalónak. A jövő évre vonatkozó előrejelzés alacsonyabb a Reuters elemzői által várt 1,1 százaléknál, és a legalacsonyabb a 2008–2009-es recesszió óta, ráadásul azon a feltételezésen alapul, hogy az ország elkerüli a megállapodás nélküli kilépést az Európai Unióból, ami korántsem egyértelmű. A brit gazdaság 0,2 százalékkal zsugorodott a második negyedévben, a harmadikban azonban a BCC 0,3 százalékos növekedést vár.
A szervezet arra is figyelmeztetett, hogy a Brexit körüli bizonytalanságok negatívan hatottak a termelékenységre és az üzleti befektetésekre, amelyek az idén várhatóan 1,5, jövőre 0,1 százalékkal esnek vissza. E két faktor pedig korlátozza az életszínvonal jövőbeni emelkedését. A BCC előrejelzése szerint a következő években a bérek átlagosan 3 százalékkal növekednek, az infláció marad 2 százalék fölött. Mivel a brit háztartások megtakarítási rátája nagyon alacsony (tavaly mindössze 4,2 százalék volt a negatív rekordot jelentő 2017-es 2,9 százalék után), ezért a fogyasztás nem lesz képes kisegíteni a bajból a gazdaságot, ha az ország a rendezetlen kilépés következtében esetleg recesszióba süllyed. A Reuters összefoglalója szerint a brit háztartások egymást követő tíz negyedévben voltak nettó hitelezők, amire nem volt példa az adatgyűjtés kezdete, az 1960-as évek óta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.