BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gesztusoké a terep a vámháborúban

Enyhülni látszik az amerikai–kínai kereskedelmi feszültség, mindkét fél olyan gesztusokat tett a közelgő tárgyalások előtt, amelyek szimbolikus jelentőségűek a másik számára.

Pozitív fejleménynek tartják az elemzők, hogy a feszültség folyamatos táplálása után az utóbbi napokban, a közelgő októberi, újabb tárgyalási forduló előtt az Egyesült Államok és Kína a hangulat javítása érdekében tett jó szándékát kifejező lépéseket. Washington a kínai nemzeti ünnepre való tekintettel elhalasztotta, Peking pedig felfüggesztette a pótvámokat bizonyos termékekre. Ezek közé a hét végén bekerült a szója és a sertéshús is, amelyet 33, illetve 72 százalékos tarifa sújtott. A lépés gesztus a Donald Trump egyik fő szavazóbázisát jelentő mezőgazdasági termelők felé. A szója ára a hírre 4,8 százalékkal hathetes csúcsra emelkedett a határidős jegyzésekben. A pekingi kereskedelmi minisztérium azt is bejelentette, hogy a kormányzat támogatja bizonyos mennyiségű amerikai agrártermék importját. A szójára már meg is érkeztek az első rendelések, bár a mennyiséggel kapcsolatban nincsenek pontos adatok. Jim Sutter, a szójaexporttanács vezérigazgatója a The New York Timesnak 12–20 hajórakományról, vagyis 600 ezer – 1 millió tonnáról számolt be, a Reuters legalább tízhajónyiról tud, míg a washingtoni agrártárca 204 ezer tonna vásárlásáról adott ki hivatalos jelentést.

Konkrét sertéshús-megrendelésről egyelőre nincs hír, de az amerikai termelők szövetsége lelkesen üdvözölte a kínai döntést. Kína a világ legnagyobb sertéshúsfogyasztója, de a hazai állományt harmadára csökkentette az országban dúló afrikai sertéspestis. Ennek következtében az árak az egekbe szöktek, és a CNN beszámolója szerint a nagyvárosokban már kénytelenek voltak hozzányúlni a fagyasztott sertéshús straté­giai tartalékaihoz, így a kínai döntés inkább önérdek, nem annyira gesztus Amerikának. „A kínai piac jelentősége egyértelmű az amerikai sertéságazatban – mondta a brit hírügynökségnek David Herring, a termelők országos szövetségének elnöke. – Az amerikai sertésexport önmagában jelentősen csökkentheti a kínai külkereskedelmi többletet” – tette hozzá.

A tárgyalások október elején folytatódnak Washingtonban, de szakértők a biztató jelek ellenére kevés esélyt látnak a megegyezésre, ahhoz ugyanis egyelőre túlságosan áthidalhatatlannak látszanak az ellentétek. Donald Trump amerikai elnök csütörtökön már utalt is arra, hogy bár az átfogó megállapodást részesíti előnyben, elfogadhatónak tart egy esetleges átmeneti egyezményt is.

n Airbus-ügyben Washington javára döntött az WTO

Az Egyesült Államok zöld utat kapott a Kereskedelmi Világszervezettől (WTO), hogy büntetővámokkal sújtsa az Európai Uniót az Airbusnak nyújtott jogtalan támogatások miatt, a 2006 óta tartó vitáról hozott ítéletet már el is küldték Brüsszelnek – értesült megbízható forrásokból a Politico. A tarifák összértéke elérheti a tízmilliárd dollárt, a döntést Donald Trump várhatóan hamarosan be is jelenti. Washington korábban már összeállított egy 21 milliárd dollár értékű uniós exportárukból álló listát, ezek közül fogják kiválasztani azokat, amelyekre kivetik a vámokat, hogy pótolják az anyagi veszteséget, amelyet 11 milliárd dollárra becsülnek. Az EU is panasszal élt a WTO-nál a Boeing illegális szubvenciója miatt, ebben az ügyben nyolc hónap múlva várható döntés. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.