Ismét gyengült tegnap a font a dollárral szemben, miután a vártnál alacsonyabb lett az
augusztusi infláció, és változatlanul nagy a megállapodás nélküli Brexit veszélye. Augusztusban a fogyasztói árak éves bázison 1,7 százalékkal nőttek a júliusi 2,1 százalékos növekedés után, ami 2016 decembere óta a legkisebb mérték, és elmarad az 1,9 százalékos piaci várakozásoktól. Az élelmiszerárak az előző havihoz hasonlóan 0,5 százalékkal emelkedtek. A maginfláció is csaknem hároméves mélypontra, 1,5 százalékra esett vissza a júliusi 1,9 százalék után. A tekintélyes brit gazdaságkutató intézet, a The National Institute of Economic and Social Research elemzői szerint a Brexit körüli bizonytalanságok tartják alacsonyan az árakat, a brit cégek valószínűleg megvárják október 31-ét, az Európai Unióból való kilépés jelenlegi határidejét. Ezt támasztja alá a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet, a Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) tegnap nyilvánosságra hozott felmérése is: eszerint az uniós beszállítókkal kapcsolatban lévő szigetországbeli cégek majdnem 40 százaléka aláírt egy „Brexit-klauzulát”, amely lehetővé teszi az árak és a szerződési feltételek újratárgyalását arra az esetre, ha az ország megállapodás nélkül távozik, vagyis előre magukra vállalták az esetleges vámok megfizetésének terhét.
„Ez különösen a kis- és közepes vállalatok számára lesz káros, amelyek nincsenek tele pénzzel” – mondta a Reutersnek John Glen, a CIPS közgazdásza, aki szerint a terhek egy részét várhatóan áthárítják a fogyasztókra. Az augusztusi alacsonyabb infláció így csak ideiglenes könnyebbséget jelent majd a fogyasztóknak, akiknek az életszínvonala egy friss kutatás szerint még mindig nem éri el a 2008-as átlagot. A New Economics Foundation arra a következtetésre jutott, hogy fejenként évi 128 fonttal kevesebből gazdálkodhatnak a britek, mint a pénzügyi válság előtt.
Az október végi dátum egyre valószínűbb, mint ahogy kézzelfogható a rendezetlen Brexit veszélye is – figyelmeztetett Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki beszámolt az Európai Parlamentnek a brit kormányfővel folytatott tárgyalásáról. Boris Johnson kormányfő ragaszkodik hozzá, hogy a parlament döntése ellenére nem kér haladékot Brüsszeltől, és Európában is egyre kevesebben támogatják a bizonytalanság fenntartását.
A BDI német iparszövetség vezérigazgatója, Joachim Lang szerint az EU-nak csak abban az esetben szabad igent mondania, ha az Egyesült Királyság világos tervvel áll elő arra vonatkozóan, hogy hogyan oldja fel a belpolitikai patthelyzetet, és kerüli el a megállapodás nélküli kilépést. A feltétel nélküli halasztás csupán tovább növelné az üzleti bizonytalanságot, és „egy utolsó pillanatban hozott ilyen döntés különösen költséges” – mondta újságíróknak Joachim Lang, aki ugyanakkor elismerte, hogy a rendezetlen Brexit a legrosszabb forgatókönyv a német cégek számára, és az idén nulla közelire nyomná vissza a gazdasági növekedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.