M. Cs. | Hathetes csúcspontra erősödött a font tegnap a meglepően jó júliusi adatok hatására, amelyek azt mutatják, hogy a brit gazdaság elkerülheti a recessziót. A statisztikai hivatal bejelentette, hogy az elemzők által várt 0,1 százalékos csökkenés helyett nem változott a GDP a júliussal zárult három hónapban, maga a július pedig kimondottan jó eredményt hozott: a gazdaság 0,3 százalékkal növekedett, ami a legnagyobb arány január óta, és meghaladja a 0,1 százalékos piaci várakozásokat. A hónapban 0,3 százalékkal bővült a gazdaság 80 százalékát adó szolgáltatási szektor, a feldolgozóipar, az építőipar teljesítménye pedig 0,5 százalékkal bővült. A recesszió azonban változatlanul bekövetkezhet, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból. A legfrissebb figyelmeztetést a KPMG adta; tegnap nyilvánosságra hozott jelentése szerint ennek a lépésnek negatív hatása lenne a kereskedelemre és az üzleti bizalomra, ami a gazdaság 1,5 százalékos gyengüléséhez vezetne jövőre.
A font tegnapi erősödését segítette az is, hogy a befektetők a korábbinál optimistábban ítélik meg a rendezetlen Brexit esélyét, miután a parlament mindkét háza elvetette ezt a lehetőséget, bár Boris Johnson kormánya keresi a lehetőséget arra, hogy jogi úton megakadályozza egy újabb halasztás kérését Brüsszeltől. A Goldman Sachs a rendezetlen kilépés esélyét 25-ről 20 százalékra csökkentette, egy esetleges megegyezését 45-ről 55 százalékra emelte. Ez némileg optimistának tűnik annak fényében, hogy a brit kormány még mindig nem állt elő érdemi javaslattal az északír–ír határ nyitva tartását garantáló vészmegoldással, az úgynevezett backstoppal kapcsolatban, márpedig enélkül nincs esély a rendezetlen kilépés megakadályozására – figyelmeztetett ismét Leo Varadkar ír kormányfő, aki tegnap Dublinban tárgyalt Johnsonnal. „Nyitottak vagyunk az alternatívákra, de azoknak reálisaknak, jogilag kötelezőknek és működőképeseknek kell lenniük” – hangsúlyozta a megbeszélés előtti sajtótájékoztatón Varadkar. Szerinte az Egyesült Királyság számára még megállapodás esetén is herkulesi feladat lesz egyszerre megtárgyalni és ratifikálni egy jövőbeni kétoldalú szabadkereskedelmi egyezményt az EU-val és az Egyesült Államokkal. De a tárgyalóasztalhoz rendezetlen Brexit esetén is vissza kell térnie Londonnak és Brüsszelnek, és akkor „az első és egyedüli” napirendi pont az állampolgári jogok, a pénzügyi megegyezés és az északír–ír határ kérdésének rendezése lesz, amelyeket a Theresa May korábbi kormányfővel tető alá hozott megállapodás már megoldott – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.