A piaci várakozásoknak nagyjából megfelelően, 1,21 ezermilliárd jüanra (170 milliárd dollárra) nőttek augusztusban a kínai bankok által kibocsátott jüanhitelek. A kormány folyamatosan vezet be újabb stimulusokat a kereskedelmi háború negatív hatásainak enyhítésére, a lassuló gazdaság felpörgetésére. Ezt a célt szolgálta többek között a központi bank múlt heti döntése, amellyel idén már harmadszor csökkentette a pénzintézetek kötelező tartalékrátáját, amivel a Reuters szerint 900 milliárd jüant (126,35 milliárd dollárt) szabadított fel.
Ezt követte a devizapiaci felügyeletet ellátó SAFE (State Administration of Foreign Exchange) keddi bejelentése, hogy megszüntetik a
külföldi tőkét korlátozó kvótákat
a két nagy befektetői programban, a
jüanban nominált RQFII-ben, illetve a kvalifikált külföldi intézményi befektetők számára dollárban nominált QFII-ben. Az utóbbit illetően Kína januárban megduplázta, 300 milliárd dollárra emelte a külföldiek kvótáját, de a CNBC információi szerint augusztus végéig ebből csak 111,4 milliárd dollárnyit használtak ki. A lépés az indoklás szerint „sokkal kényelmesebbé teszi a külföldi befektetőknek, hogy részt vegyenek Kína belső pénzügyi piacaiban, és szélesebb körben válnak elfogadhatóvá a kínai kötvények és részvények a nemzetközi piacokon”. A kormányzat szándéka ellentételezni a növekvő tőkekiáramlást, és segíteni a jüant – amelynek az árfolyama a 2008-as mélypontra süllyedt a dollárhoz képest –, valamint megtámogatni a költségvetést. Elemzők szerint ugyanis az ország veszélyesen közel került a dupla deficithez, a költségvetési és a folyó fizetési mérleg hiányához.
A kormányzat további lépésekre is készül a döntéshozókhoz közel álló, ezért megbízható hírforrásnak számító Global Times szerint. A lap főszerkesztője azonban a Twitteren csak annyit árult el, hogy a meghozandó döntésekből „néhány kínai és amerikai vállalat is profitálni fog”.
A kétoldalú kereskedelmi tárgyalások októberben folytatódnak, és elemzők Peking baráti gesztusának tekintik, hogy a kínai kormányzat vámügyekért felelős bizottsága egy évre felfüggeszti egyes amerikai termékek pótvámját. A kedvezmény 16 árukategóriára, többek között rákgyógyszerekre, ipari kenőanyagokra, növényvédő szerekre, valamint takarmányra terjed ki. Szakértők azonban nem vonják le belőle azt a következtetést, hogy közel lenne a megállapodás, inkább a kormányzat újabb gazdaságösztönző lépéseként értékelik. A 16 árukategória valóban eltörpül a pótvámokkal sújtott több mint 5000 amerikai termékhez képest, és a legfontosabb importcikkeket, például a szóját és a sertéshúst változatlanul magas tarifák terhelik. Hasonló gesztust pedig Washington is tett még júliusban, amikor 110 kínai terméket, például orvosi műszereket és alkatrészeket mentesített a vámok alól.
Tovább csökkennek az autóeladások
A következő három évben lassú növekedés vagy egyenesen visszaesés várható a kínai autóeladásokban a szektor szakmai képviselete szerint, miután augusztusban immár az egymást követő 14. hónapban esett vissza az értékesítés. A múlt hónapban 1,96 millió autót adtak el, 6,9 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. Az elektromos és hibridautók értékesítése is második hónapja csökken, augusztusban éves összevetésben 15,8 százalékkal. | VG
A tartalékráta csökkentése
126
milliárd dollárnyi jüant szabadított fel
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.