BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyben az amerikai gazdaság motorja

A magasabb amerikai és kínai vámok mellett a héten folytatódnak a kereskedelmi egyeztetések.

Vasárnaptól az eddigieken felül újabb 112 milliárd dollár értékű kínai áru után kell 15 százalékos vámot fizetni az Egyesült Államokban – ezzel az ázsiai országból származó fogyasztási cikkek több mint kétharmadát terhelik megemelt tarifák. Életbe léptek a kínai ellenintézkedések is, 75 milliárd dollár értékű amerikai áru tarifája 5, illetve 10 százalékkal megemelkedett. Ez 1717 cikket érint, így a nyersolajat, amely eddig vámmentes volt.

Az Egyesült Államokban mostantól vám terheli a kínai textil- és ruházati termékek 87, a cipők 52 százalékát, valamint televíziókat, pelenkát, iskolaszereket is. A nagy kereskedelmi láncok közül a Walmart áruinak 26, a Targetének 34 százaléka származik Kínából a USA Today beszámolója szerint. Ezek a nagy cégek képesek lenyelni a többletköltségeket, de több, elsősorban kisebb cég már figyelmeztetett, hogy a terhek egy részét akár már heteken belül kénytelen lesz áthárítani a fogyasztókra. Ha Trump beváltja a fenyegetését, és jövőre minden kínai termék vámját 25 százalékra emeli, azt a szakértők szerint már a nagy kereskedelmi láncok és a feldolgozóipari vállalatok sem lesznek képesek teljesen magukra vállalni.

A CNBC szerint a washingtoni kormányzat lépése az amerikai gazdaság legfőbb motorját, a GDP 70 százalékát adó személyi fogyasztást veszélyezteti. Különösen igaz lehet ez december 15. után, amikor újabb 160 milliárd dollár értékű árura is kivetik a vámokat, amelyek így gyakorlatilag a teljes, Kínából származó importra érvényesek lesznek. Pedig a vámháború hatására már augusztusban is romlott a fogyasztói hangulat. A nagyobb csökkenést a michigani egyetem mutatta ki, amelynek végleges adatai szerint az index 89,8 pontra süllyedt a júliusi 98,4 pontról, ami jóval gyengébb az előzetesen közölt 92,1 pontnál. Ilyen mértékű havi csökkenésre 2012 decembere óta nem volt példa. A helyzet megítélésének mutatója a júliusi 110,7 pontról 105,3 pontra, 2016 októbere óta a legalacsonyabb szintre esett vissza. Ennél kisebb mértékű visszaesést mutatott ki a The Conference Board nonprofit gazdasági kutatóintézet, amelynek az adatai szerint az index a júliusi 135,8 pontról csak 135,1 pontra csökkent, de érdemes megjegyezni, hogy elemzők ennél sokkal rosszabbra, 129,5 pontra számítottak. A vámok bevezetése ellenére a héten folytatódnak majd a tárgyalások az Egyesült Államok és Kína között. Ezt a hét végén Trump megerősítette, azonban a washingtoni adminisztráció nem szolgált részletekkel. A pekingi külügyminisztérium is csak annyit közölt, hogy a két fél fenntartja a hatékony kommunikációt. A vámháború részben azért tört ki, mert Washington – egyebek mellett – szellemi tulajdon ellopásával, illetve kényszerített technológiatranszferrel vádolta meg Kínát. Továbbá Donald Trump elnök erősen kifogásolta a Kína javára fennálló jelentős mértékű kereskedelmi aktívumot és a kínai devizapolitikát.

Tovább csökken a gyáripari termelés, esett a BMI

Kínában az egymást követő negyedik hónapban csökkent augusztusban a gyáripari termelés, a pekingi statisztikai hivatal szombaton nyilvánosságra hozott információja szerint a bezserzésimenedzser-index (BMI) 49,5 pontra esett vissza az előző havi 49,7-ről. A Reuters elemzői stagnálást vártak. Az exportmegrendelések 15 hónapja folyamatosan esnek, bár a csökkenés augusztusban lelassult, az alindex 46,9 pontól 47,2-re emelkedett. A teljes megrendelésállomány is csökken, ami azt jelenti, hogy gyenge maradt a belföldi kereslet. Jó hírrel csak a szolgáltatási szektor szolgált, ahol öt hónapja először erősödött az aktvitás, a BMI 53,8 pontra emelkedett a júliusi 53,7-ről. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.