BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizonyos elemekről sikerült megállapodni

Medgyesi Csilla | Az Egyesült Államok és Kína közel jár a kereskedelmi egyezmény első szakaszának a lezárásához, és ezt remények szerint a jövő hónapban már alá is írhatják. A neheze azonban csak utána jön.

A technikai konzultációk gyakorlatilag befejeződtek azame­rikai–kínai egyezmény

bizonyos részeit illetően, és a tárgyalások tovább folytatódnak – jelentették be Pekingben és Wa­shing­tonban, miután péntek éj­-

szaka telefonon egyeztetett Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter Liu Ho miniszterelnök-helyettessel. Konkrét engedményekben is megállapodtak: az Egyesült Államok sült csirkét és harcsakészítményeket importál Kínából, Peking pedig eltörli az amerikai baromfira kivetett vámot. Ha minden jól megy, Donald Trump és Hszi Csin-Ping alá is írhatja a részleges egyezményt az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés chilei csúcstalálkozóján november 16–17-én.

A Reuters értesülései szerint Kína a meglévő büntetőtarifák egy részének megszüntetését szeretné elérni, és cserében vállalná nagyobb mennyiségű amerikai agrártermék megvásárlását, de a megegyezéstől még elég távol vannak a felek. Trump korábban 40-50 milliárd dollárnyi kínai megrendelésről beszélt, ami elég irreális, ha összevetjük a vámháború kezdete előtti utolsó teljes év, 2017 19,5 milliárd dolláros pekingi agrárimportjával. Kína első lépésben erre a szintre hajlandó visszatérni, és évi 20 milliárd dolláros beszerzéssel kezdeni, amelynek az összege azonban idővel növekedhet. Washington ahhoz is ragaszkodik, hogy az agrártermékeket meghatározott időben és áron vásárolják meg, míg Peking szerint a megrendelések a piaci viszonyoktól és a pillanatnyi ártól függenek majd. Lighthizer szerint Peking abba is beleegyezett, hogy enyhíti a génmódosított gabonákat illető korlátozásokat és bizonyos élelmiszer-biztonsági szabályokat, ami a korábbinál sokkal nagyobb mennyiségű amerikai agrárexportot tesz lehetővé.

Az első szakasz lezárása viszonylag egyszerű, mert a brit hírügynökség jól értesült forrásból származó információi szerint nem foglalkozik többek között a kínai hekkelésekkel, a tiltott állami szubvencióval és a dömpingvádakkal. A szellemi tulajdonjoggal foglalkozó fejezet pedig nagyrészt csak a szerzői jogokkal és a védjegyekkel kapcsolatos kérdéseket érinti, és ígéretet tartalmaz a kikényszerített technológiai transzfer visszafogására, ám utóbbit Peking már belevette az új befektetési törvénybe. Egyes szakértők azonban attól tartanak, hogy az első szakasz lezárása után – különösen a 2020-as amerikai elnökválasztás miatt – Kína nem fogja elsietni a második tárgyalását. Akkorra marad ugyanis az igazán komplex kérdések rendezése, vagyis a szellemi tulajdonjog védelme, a kikényszerített technológiai transzfer tilalma és a végrehajtási mechanizmusok kidolgozása.

Mark Mobius nem tart globális recessziótól, mert szerinte Donald Trump minden tőle telhetőt megtesz majd azért, hogy a 2020-as elnökválasztás előtt felpörgesse az amerikai gazdaságot, például enyhíthet a Kína elleni retorikán. A feltörekvő piaci guru a Financial Newsnak azt mondta, a kamatlábak csökkenése miatt rengeteg befektethető tőke van világszerte, és a kereskedelmi háború legföljebb lassítja a növekedést, de nem vezet recesszióhoz. Úgy véli, a demokrata elnökjelölt-aspiránsok közül senki sem jelent komoly veszélyt Trumpra, aki így maradhat még négy évig a Fehér Házban.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.