BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kettős vámellenőrzés backstop helyett

Nem nyújtanak valódi alternatívát a backstop helyett a brit kormány tegnap átadott javaslatai, de Brüsszel csak a csomag tanulmányozása után reagál majd rá érdemben.

Egész napos hullámvasúton volt tegnap a font, de az árfolyamot részben az mozgatta, hogy a brit kormány nyilvánosságra hozta megállapodási javaslatait a brit európai uniós tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről. Brüsszel ugyan csak a csomag alapos tanulmányozás után ígért érdemi reakciót, az azonban első látásra nyilvánvaló, hogy London felvetései nem nyújtanak alternatívát az északír–ír határ nyitva tartását célzó tartalék megoldásnak, az úgynevezett backstopnak.

Boris Johnson ugyanis azt javasolja, hogy a Brexit után is maradjanak érvényben a jelenlegi szabályozási rendszerek az Ír-szigeten minden áruféleségre, egyebek között a mezőgazdaságban, az élelmiszer- és a feldolgozóiparban. Ez azt jelentené, hogy Észak-Írország 2025-ig különleges kereskedelmi kapcsolatban állna az EU-val, és akkor majd a belfasti parlament döntene arról, hogy továbbra is az uniós szabályokat követi-e, vagy szakít velük – csakhogy az ír törvényhozás a hatalmi patthelyzet miatt két éve nem működik. A vámuniót azonban Észak-Írország (az Egyesült Királysággal együtt) elhagyná 2021-ben, a megállapodáshoz kötött átmeneti időszak lejártával. Ebből az következik, hogy vámellenőrzéseket kell tartani az Ír-szigeten belül és az Ír-tengeren is: Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között.

A brit kormány azonban ezt nem ellenőrző pontokon és nem a határon vagy annak közelében, hanem hanem alternatív módon oldaná meg. A Sky News szerint a javaslat emellett célul tűzi ki, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió 2020 végéig megkösse a kereskedelmi megállapodást, amire semmiféle reális esély sincs.

Az Európai Bizottságnak átadott javaslatok megegyeznek azzal, amelyet a brit sajtó már kedd éjszaka kiszivárogtatott, és amellyel kapcsolatban Írország és uniós források azonnal közölték, hogy elfogadhatatlanok. Dublin és Brüsszel is ragaszkodik ugyanis ahhoz, hogy a megoldás legyen összeegyeztethető a Theresa May korábbi kormányfővel kötött kilépési megállapodással, azaz tiszteletben kell tartania a belső piac integritását, nem járhat a határok fizikai ellenőrzésének visszaállításával az Ír-szigeten, és nem köthető időhatárhoz, mert ezáltal éppen a biztosításjellege szűnne meg. David Henig kereskedelmi szakértő a Twitteren úgy értékelte, hogy a brit javaslatok a backstop és a rendezetlen Brexit legrosszabb elemeit ötvözik.

Bár a brit miniszterelnöki hivatal előzetes tájékoztatása szerint ez végleges javaslatcsomag lesz, és vagy megkezdődnek a tárgyalások egy új egyezményről, vagy a megállapodás nélküli Brexiten kell a továbbiakban dolgozni, Johnson ennél puhább álláspontot képviselt a konzervatív párt éves konferenciáján tegnap elmondott beszédében. Már nem tett említést arról, hogy nem folytatják a tárgyalást Brüsszellel, ha az nem fogadja el az ultimátumot. Johnson tegnap délután Jean-Claude Junckerrel, a leköszönő Európai Bizottság elnökével és több európai vezetővel is beszélt telefonon, hogy meggyőzze őket szerinte tisztességes és észszerű javaslatáról.

Tovább zsugorodik

a brit építőipar

A várt stagnálás helyett romlik a brit építőipar helyzete, az IHS Markit és a brit gazdasági ágazatok beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) közös felmérése szerint. Az ágazati beszerzésimenedzser-index 43,3 pontra esett vissza szeptemberben az előző havi 45-ről – ez a második legnagyobb zuhanás 2009 áprilisa óta. Az új megrendelések történelmi mélypontra süllyedtek, ezért 2010 vége óta a leggyorsabb ütemben szűntek meg munkahelyek a szektorban. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.