Nem tartott sokáig az amerikai–kínai kereskedelmi megállapodást övező optimizmus, a New York-i indexek eséssel nyitottak a Bloomberg értesülésére, amely szerint Peking még tárgyalni szeretne, mielőtt aláírják az első, részleges egyezményt. A megegyezés hírét Donald Trump elnök jelentette be, de nem sok részletet hoztak belőle nyilvánosságra. A gazdasági portál úgy tudja, hogy Liu He miniszterelnök-helyettes vezetésével folytatódhatnak az egyeztetések a csak elvben létező egyezség írásba foglalására, de Peking feltételként szabta meg, hogy az amerikaiak lemondjanak a de-
cemberben esedékes vámemelésről is. Óvatosságra intett a kínai hivatalos sajtó is, a China Daily szerint a pezsgőbontásnak még nem jött el az ideje.
Bár Trump nagyon jelentősnek minősítette a megegyezést, elemzők szerint legföljebb ideiglenes tűzszünetnek tekinthető. Szakértők irreálisnak tartják Trump bejelentésének azt a részét is, hogy Kína vállalta 40-50 milliárd dollár értékű amerikai agrártermék megvásárlását; ez a kétszerese lenne annak a 24 milliárd dollárnak, amelyet Peking 2017-ben, a vámháború kezdete előtt költött erre a célra. „Úgy vélem, ez egy semmitmondó, magas szám, amelyet csak a jó hangzás kedvéért dobtak be, de nem fog megtörténni” – mondta a Reutersnek Darin Friedrichs, az INTL FCStone ázsiai árupiaccal foglalkozó vezető elemzője. Többekkel együtt ő is úgy véli, hogy ilyen tetemes növekedéshez még jó néhány technikai és politikai akadályt le kell győzni, és a végeredmény akkor is kérdéses.
Ha például a szóját vesszük, ez adta a Kínába irányuló amerikai agrárkivitel zömét, 2017-ben 13 milliárd dollár értékben. Ehhez hasonló mértéket azonban aligha érhet el a közeljövőben, mivel az afrikai sertéspestis megtizedelte a kínai állatállományt, és erősen csökkent a szója iránti a kereslet. Ráadásul az elmúlt másfél évben Peking más piacokról, például Brazíliából szerezte be a szóját, ahol jókora befektetéseket is végeztek. Szakértők szerint azonban még így is csak a szójából érkezhet nagyobb kínai megrendelés, a többi agrárterméknél nem várható számottevő előrelépés egy átfogó kétoldalú kereskedelmi megállapodás megkötése előtt. A J. P. Morgan azonban nem erre, hanem a feszültség újabb eszkalálódására számít, különösen a jövő évi elnökválasztás előtt.
Újabb intő jelek a külkereskedelemben
Gyorsuló ütemben csökkent Kína exportja szeptemberben, az importja pedig az ötödik egymást követő hónapban esett vissza, ami újabb jel arra, hogy az élénkítést célzó intézkedések dacára tovább gyengül a gazdaság. A kínai vámszolgálat tegnap közzétett adatai szerint a kivitel dollárban számított értéke éves összehasonlításban a várt 3 helyett 3,2 százalékkal esett vissza. A behozatal 8,5 százalékkal csökkent, bár elemzők csak 5,2 százalékot jeleztek. A külkereskedelmi mérleg 39,65 milliárd dolláros többlettel zárt, ami meghaladta a 33,3 milliárd dolláros várakozásokat. Az Egyesült Államokkal szemben az augusztusi 26,96 milliárd dollárhoz képest 25,88 milliárd dollárra csökkent a többlet. A kínai export 17,8 százalékkal 36,5 milliárd dollárra, az import 20,6 százalékkal 10,6 milliárd dollárra esett vissza. Ugyancsak tegnap nyilvánosságra hozott adatok szerint szeptemberben immár 15. egymást követő hónapban csökkentek az autóeladások is Kínában, ezúttal 5,2 százalékkal az előző év azonos időszakához képest. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.