Az Egyesült Államok és Kína konszenzusra jutott a kereskedelmi megállapodás alapelveit illetően, és már keresik az első szakaszt lezáró részleges egyezmény aláírásának helyszínét. Ez Donald Trump elnök szerint akár a mezőgazdasági termelésből élő Iowa is lehet, ami szimbolikus jelentőségű lenne, hiszen az állam agrártermelőit súlyosan érintették a kétoldalú kereskedelmi háború 16 hónapja alatt kivetett kínai büntetővámok. A Reuters értesülése szerint Peking kész megszüntetni ezeket a tarifákat, hogy megnyissa az utat az Egyesült Államokból érkező import előtt, ahelyett, hogy vállalná konkrét mennyiségű agrártermék megvásárlását. A Fehér Ház közleménye szerint Robert Lighthizer kereskedelmi főképviselő és Steven Mnuchin pénzügyminiszter Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettessel folytatott pénteki telefonbeszélgetése során több területen is haladást értek el, Trump pedig azt mondta, hogy az első szakasz magában foglalja a hosszú távú megállapodás 60 százalékát. A Bloomberg azonban úgy értesült, hogy Peking nem bízik egy átfogó megállapodásban éppen az amerikai elnök „impulzív természete” miatt. A CNBC szerint a Wall Street is szkeptikus, elemzők úgy vélik, az első szakasz jóval kevesebb kérdést rendez, mint Trump eredetileg tervezte.
Gyorsabban bővül a feldolgozóipar
Két év óta a leggyorsabb ütemben bővült a kínai feldolgozóipar teljesítménye októberben, a Caixin Insight Group és az IHS Markit közös felmérése szerint az ágazat beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51,7 pontra nőtt a szeptemberi 51,4-ről az elemzők által várt 51 helyett. Az új megrendelések állománya is újra növekszik. A hivatalos adatok szerint viszont hatodik hónapja csökkent a szektor teljesítménye, de ez nagyobb hangsúlyt helyez a nehéziparra. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.