Jerome Powell bizonytalanságban hagyta a piacokat
T. G. | A várakozásoknak megfelelően a Fed változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, de Jerome Powell jegybankelnök több kérdésben is homályosan nyilatkozott az ülés utáni sajtótájékoztatón. Nem közölt érdemi részleteket az októberben indított repopiaci programról, sem a jegybank mérlegének leépítéséről.
A sajtótájékoztatón a havi 60 milliárd dolláros eszközvásárlási program foglalkoztatta legjobban az újságírókat. A Fed elnöke a kérdésekre azt mondta: nem tudja, pontosan mikor zárják le a programot, „pár hónapig még folytatják”, s nagyjából az idei második negyedévben kezdik csökkenteni a vásárlások havi összegét. Figyelemre méltó, hogy Powell továbbra is visszautasítja a monetáris lazítás szót, technikai kiigazításról beszél csupán.
Az eszközvásárlásokat a Fed októberben kezdte újra, amikor akut likviditáshiány lépett fel a repopiacon. Azóta mintegy 270 milliárd dollárnyi kincstárjegyet vásárolt a másodpiacon, nagyjából 1670 milliárd dollárra emelve ezek összértékét a mérlegfőösszegben. Powell közölte: a vásárlásokat a második negyedévtől fokozatosan vezetik ki, a kincstárjegyek összértékét pedig legfeljebb 1500 milliárd dollárig csökkentik, de csak úgy, hogy a lehető legkisebb zavart okozza a pénzügyi rendszerben. „Ez lehet az az elégséges szint, amikor a piac már nem Fed-függő.” Hozzátette azonban: vita volt a nyílt piaci bizottságban, hogy vajon hogyan állítsák le a programot, és mi léphet a helyébe, de a részletekről nem tájékoztatott. Powell emellett gyakorlatilag elutasította a választ arra kérdésre, hogy mennyire segítik az eszközvásárlások a piaci lufik kialakulását: a témát letudta annyival, hogy az intézkedés technikai jellegű, nincs stimuláló hatása. Több szakértő viszont emlékeztetett: a lépés csak megerősíti azt a befektetői várakozást, hogy a Fed minden zavar esetén a piac segítségére siet.
A másik érdekesség az infláció körül volt. A döntés utáni közleményben egy szó változott a legutóbbi ülés óta: „az infláció eléri a 2 százalékos célt” megfogalmazás helyett az „infláció visszatér a 2 százalékos célhoz” kitétel szerepelt. Emellett Powell hangsúlyozta: elégedetlen az alacsony inflációs nyomással. Elemzők szerint egyrészt ezzel a Fed megágyazott a további monetáris lazításnak, másrészt jelezte, hogy az infláció mérésének módszertanát is újragondolhatják a jegybank épp most folyó stratégiai felülvizsgálatakor.
Az amerikai gazdaság évesítve 2,1 százalékkal növekedett a tavalyi utolsó negyedévben – közölte első becslésében tegnap a Kereskedelmi Minisztérium.
Az adat megfelel a várakozásoknak.
A növekedést ebben az időszakban is
a fogyasztás, a kormányzati és állami költekezés, valamint az állóeszköz-beruházások hajtották. Az egész évben
2,3 százalékkal nőtt a gazdaság, messze lemaradva a Washington által kitűzött
3 százaléktól. | vg


