BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Módosítják a nyugdíj-finanszírozást is

A költségvetési többlet és a devizatartalékok segítik az új orosz kormányt abban, hogy megvalósítsa Vlagyimir Putyin elnök gazdaságélénkítő és életszínvonal-növelő terveit.

Mihail Misusztyin miniszterelnök gyakorlatilag szabad kezet kapott Vlagyimir Putyintól a gazdasági növekedés felgyorsítására, a reáljövedelmek növelésére és a szegénység visszaszorítására – így értékeli az orosz sajtó a kedden este kinevezett új kormány összetételét. A kulcstárcák – külügyi, védelmi, belügyi, pénzügyi, energiaügyi, ipari és kereskedelmi – élén ugyan nem történt változás, de csökkent a miniszterelnök-helyettesek száma, és Misusztyin a saját embereiből és a hozzá hasonló technokratákból hozta létre a csapatát. Ezt pedig a Vedomosztyi című gazdasági napilap szerint az elmúlt évtizedekben csak egyetlen miniszterelnök, maga Putyin tudta megtenni.

Rohamléptekkel halad az elnök által egy hete javasolt alkotmánymódosítás is. Az alsó- és a felsőház alkotmányügyi bizottsága már jóváhagyta a törvénytervezetet, amelyről a duma várhatóan február közepén szavaz második olvasatban.

Az új kormány a célok eléréséhez jelentős kiadásnövelésre kényszerül majd, és az első lépéseket már meg is tették: Misusztyin utasítást adott a pénzügyi és a munkaügyi tárca vezetőjének arra, hogy kezdjenek el dolgozni a költségvetési és a nyugdíj-finanszírozási törvény módosításán – számolt be az ITAR-TASZSZ. Az utóbbira az a magyarázat, hogy Putyin szerint az alaptörvényben kell rögzíteni a rendszeres nyugdíjindexálás kötelezettségét. A szegények és a családok támogatására az államfő 2024-ig a GDP 1 százalékának megfelelő pótlólagos összeget szán, de az ING becslései szerint a pluszkiadások összege csak az idén elérheti a 2100 milliárd rubelt (1 rubel=4,93 forint). Dmitrij Dolgin, az ING közgazdásza arra számít, hogy a kormány hozzányúl majd a nemzeti jóléti alaphoz, és feláldoz 500 milliárd rubel körüli összeget a tavalyi költségvetési többletből is. A nem végleges adatok szerint a büdzsé 2000 milliárd rubeles szufficittel zárt, ami a GDP 1,8 százaléka. Ez ugyan visszaesés a 2018-as 2,6 százalékhoz képest, de nem jelenti azt, hogy romlik az ország pénzügyi helyzete – írta Dolgin az elemzésében. A csökkenés elsődleges oka az átlagos éves olajár hordónkénti 5-6 dolláros gyengülése volt, ami miatt 1,3 százalékponttal a GDP 7,3 százalékára zsugorodott az energiahordozókból származó bevétel. Az egyéb tételekből befolyó összeg viszont 1,2 százalékponttal a GDP 11,2 százalékára nőtt – emlékeztetett az elemző. A kiadások növelését az is lehetővé teszi, hogy több mint 500 milliárd dollárra emelkedett az ország devizatartaléka.

Az új kormányfő – akinek a kabinetje tele van olyan miniszterekkel, akikről köztudott, hogy szorgalmazzák az állami kiadások növelését – a szakértők szerint mindenképpen meg akarja mutatni, hogy képes végrehajtani a kitűzött célokat. A piacok abban bíznak, hogy ezzel erősítik majd a fogyasztást, ezt mutatja, hogy az orosz tőzsdeindexek majdnem 2 százalékkal erősödtek az elmúlt egy héten. A Bloomberg összefoglalója szerint a legnagyobb nyertesek közé tartozott a gyerekholmikat forgalmazó Gyetszkij Mir, de több más cég részvényárfolyama is rekordmagasságokba szökött. Elemzők kiemelték, hogy a miniszterelnök első helyettese Putyin eddigi gazdasági tanácsadója, Andrej Belouszov lett, aki korábban erőteljesen lobbizott azért, hogy nagyobb részben hitelből finanszírozzák a fontosabb gazdasági projekteket. A helyén maradt ugyan, de meggyengült a szigorú költségvetés politikai atyja, Anton Sziluanov pénzügyminiszter.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.