M. Cs. | Tovább szigorítana az amerikai kormány a Huaweit érintő exportkorlátozásokon, a Reuters több forrásból származó értesülése szerint a washingtoni kormány hamarosan nyilvánosságra hozza az új rendeletet, amely elsősorban a külföldi cégeket érinti majd. A kereskedelmi minisztérium tavaly májusban nemzetbiztonsági okokra hivatkozva tette feketelistára a kínai telekommunikációs vállalatot, és megtiltotta bizonyos amerikai alkatrészek és technológiák értékesítését a Huawei részére.
A döntéssel – amely a Huawei külföldi beszállítóira is vonatkozik – tiltották, illetve engedélyhez kötötték olyan elemek eladását, amelyeknek legalább a 25 százalékát az Egyesült Államokban állították elő, de ez nem okozott jelentős zavart az ellátási láncban. Az amerikai kormányzat most ezt a 25 százalékos küszöböt akarja 10 százalékra csökkenteni, és szélesíteni készül a tilalom alá eső termékek körét, kiterjeszteni tervezi többek között a szórakoztatóelektronikai termékekre.
Az Egyesült Államok tovább próbálkozik azzal is, hogy kiszorítsa az 5G-ből a Huaweit. Ennek érdekében kétpárti törvényjavaslatot nyújtottak be a szenátusban, amelynek elfogadása esetén egy több mint 1 milliárd dolláros alapot hoznának létre a Huawei „nyugati alternatívájának” fejlesztésére. „Minden hónapban, amikor az Egyesült Államok nem tesz semmit, a Huawei marad a legolcsóbb, leggyorsabb, mindenhol a leginkább jelen lévő globális 5G-szolgáltató” – figyelmeztetett közleményében a javaslat egyik benyújtója, Mark Warner virginiai szenátor, aki politikai pályafutása előtt a Nextel távközlési vállalat társalapítója volt.
A Huaweinek az 5G-technológiában egyelőre valóban nincs versenytársa, a finn Nokia, a svéd Ericsson és a dél-koreai Samsung sem technológiában, sem pedig árban nem tud vonzó alternatívát nyújtani. Részben ezért nem sikerült az amerikai kormánynak minden erőfeszítése ellenére sem meggyőzni a fontos szövetségeseit arról, hogy zárják ki a kínai céget az 5G-hálózat kiépítéséből. Németország álláspontja egyelőre változatlan, a kormány nem tart helyesnek eleve kizárni bármely céget a fejlesztésekből, inkább valamennyi résztvevőnek komoly biztonsági követelményeket szabnak meg. Hannes Ametsreiter, a Vodafone brit mobilszolgáltató németországi vállalatának vezetője szerint egyébként éppen a Huawei az, amely betekintést enged a fejlesztésekben alkalmazott szoftvereinek forráskódjába, az Ericsson és a Nokia viszont ellenzi már a felvetést is. Egy amerikai delegáció a hét elején az Egyesült Királyságban tárgyalt ugyanerről a kérdésről, de a BBC beszámolója szerint a brit hírszerzés, amely már több mint egy évtizede dolgozik a Huaweijel, nem kapott tőlük új érdemi információt. Ráadásul a szolgáltatók már megkezdték a hálózat kiépítését a Huawei részvételével, a kínai cég kizárása ezért több milliárd fontos többletköltséggel járna.
A Huawei külföldi beszállítóira is szigorúbb feltételeket szabhat az amerikai kormány
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.