Az Egyesült Királyság és az Európai Unió a héten teszi közzé, milyen mandátummal vág neki a kereskedelmi tárgyalásoknak március 2-án. Az előjelek azonban nem túl biztatók, sajtóértesülések szerint Boris Johnson már a kilépési megállapodást sem óhajtja tiszteletben tartani. A Sunday Times úgy tudja, a kormányfő utasította a David Frost vezette Brexit-tárgyalódelegációt, hogy találjanak megoldást az egyezmény északír protokolljának megkerülésére. Ez előírja, hogy az egységes piac védelmében vessék alá ellenőrzésnek az Ír-tengeren a Nagy-Britanniából Észak-Írországba érkező árucikkeket.
Johnson már a decemberi választási kampányában is folyamatosan azt állította, hogy nem lesznek vámellenőrzések – ellentmondva saját szakminisztereinek. Franciaország azonban a múlt héten figyelmeztetett: ez a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok alapfeltétele. Emmanuel Macron álláspontja kőkeménynek tűnik egy másik alapvető kérdésben is, szombaton újra ígéretet tett arra, hogy megvédi a francia halászok érdekeit a Londonnal folytatandó tárgyalásokon. Az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépéssel visszaszerzi az ellenőrzést a vizei felett, ahol eddig a tagállamok flottái meghatározott kvóta szerint halászhattak. „Boris Johnsonnak van egy adu a kezében, és ez a halászat” – ismerte el Macron a szektor képviselői előtt a Reuters jelentése szerint. Arra is figyelmeztetett: nem lehet tudni, képes lesz-e a két fél átfogó kereskedelmi megállapodást kötni az év végéig, amikor lejár az átmeneti időszak, de feszült hangulatú tárgyalásokra számít.
A brit kormány a BBC értesülése szerint holnap fogadja el a tárgyalási mandátumot, amelyet csütörtökön hoznak nyilvánosságra, és terjesztenek a parlament elé. A mandátum valószínűleg ugyanaz lesz, mint amelyről Frost a múlt héten Brüsszelben már beszélt: egy kanadai típusú szabadkereskedelmi egyezmény. Ezt azonban uniós tárgyalópartnere, Michel Barnier azonnal elutasította. Az EU kész ambiciózus partnerséget ajánlani az Egyesült Királyságnak – mondta –, de a földrajzi közelség miatt nem köthet vele olyan egyezményt, mint a távoli Kanadával. Brüsszeli illetékesek azt is többször hangsúlyozták, hogy a britek nem kapnak nagymértékű hozzáférést az egységes piachoz, ha jelentősen eltérnek az uniós szabályozásoktól például a környezetvédelem vagy a munkajog területén. Az ellentétek miatt valószínű, hogy nem sikerül majd az év végéig dűlőre jutni egy átfogó szabadkereskedelmi megállapodásról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.