BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellátási sokktól tartanak a befektetők

A pénzügyi válság alatti szintre lökheti vissza a világgazdaság növekedését a koronavírus, Japán valószínűleg technikai recesszióba süllyedt. Elmaradhat az amerikai vállalati nyereségnövekedés.

A kormányok világszerte fokozzák az erőfeszítéseiket, hogy megállítsák a Covid–19 koronavírus terjedését, miután az új esetek száma már magasabb Kínán kívül, mint az ország határain belül. A fertőzöttek száma azonban ismét emelkedik Kínában is, ami arra utal, hogy a vállalatok a kényszerű leállás után valószínűleg nem ellenőrzik elég szigorúan a dolgozókat. A riadalom folytatódott a tőzsdéken is: Ázsiában a kínaiakon kívül minden irányadó index esett, és ez volt a helyzet Európában is. A befektetőket az aggasztja, hogy a koronavírus ellátási sokkot okoz, ezt pedig a jegybankok nem képesek kezelni. A fertőzés immár a világ tizenkét legnagyobb gazdasága közül négyben – Kínában, Dél-Koreában, Japánban és Olaszországban – okoz súlyos problémákat. Ez a négy ország adja a globális GDP 27 százalékát, és elsősorban a három ázsiai

gazdaság kulcsszerepet játszik a globális ellátási láncban. Eddig azzal számoltak, hogy Kínában gyorsan újra tudják indítani a termelést, és akkor a világ második legnagyobb gazdasága visszatérhet a normális kerékvágásba a második negyedévben. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) úgy becsülte, hogy ebben az esetben a globális növekedés csak 0,1 százalékkal lesz kevesebb a korábban jelzettnél, a JPMorgan Chase pedig azzal számolt, hogy a kínai gazdaság bővülése negyedéves bázison elérheti a 15 százalékot.

Most azonban már bizonyosnak látszik, hogy a járvány hatása súlyosabb lesz a vártnál, csak azt nem tudni még, hogy pontosan mekkora – figyelmeztetett tegnap Klaas Knot, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagja. Az EKB aggódik az eurózóna miatt, amelynek a növekedése 0,1 százalékra lassult az első negyedévben, miközben a német gazdaság stagnál, a francia és az olasz pedig zsugorodik. A Handelsblatt című német gazdasági napilap úgy tudja, hogy a berlini kormány már fontolgatja, milyen ösztönzőkkel siessen a gazdaság segítségére. Különböző terveket dolgoznak ki különböző forgatókönyvekre, és napokon belül nyilvánosságra hozzák a döntést.

Az eurózóna és Kína gyengélkedése miatt a Bank of America Merrill Lynch tegnap a korábbi 3,1 százalékról 2,8 százalékra vágta vissza a világgazdaság növekedési kilátásait, ami a legrosszabb eredmény lenne a 2008–2009-es pénzügyi válság óta. Várakozásai szerint az amerikai GDP 1,7 helyett 1,6, az eurózónáé 1 helyett 0,6 százalékkal bővül majd. A Goldman Sachs arra figyelmeztetett, hogy az amerikai vállalatok nyereségnövekedés nélkül zárhatják az évet, ha a vírus az egész világon elterjed. A Nomura Securities befektetési bank friss számításai szerint a japán gazdaság éves összevetésben 2,2 százalékkal eshet vissza a március végével záródó három hónapban. Mivel a GDP 2019 utolsó negyedévében 1,6 százalékkal zsugorodott, ez azt jelentené, hogy technikai recesszióba csúszik a világ harmadik legnagyobb gazdasága.

Külföldön nő, Kínában csökken az áldozatok száma

Olaszországban 14-re, Iránban 26-ra nőtt a koronavírus áldozatainak száma. A japán kormány arra kérte az általános és középiskolákat, hogy hétfőtől a hónap végén kezdődő tavaszi szünetig ne kezdjék újra a tanítást – jelentette be Abe Sindzó japán miniszterelnök. A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank a Reuters értesülése szerint fontolgatja, hogy videokonferencián vagy jelentősen csökkentett létszámmal tartja meg április 17. és 19. közé tervezett tavaszi ülését Washingtonban.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.