BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elkerüli a sokk a Japán gazdaságot a halasztással

Topolay Gábor | Habár a piac hajlamos úgy tekinteni az olimpia elhalasztására, mint a japán gazdaságnak bevitt kegyelemdöfésre, elemzők szerint nem érik súlyos károk az országot. A hivatalos adatok szerint a rendezvény teljes büdzséje 12,6 milliárd dolláros, piaci becslések alapján azonban a kormányzat eddig ennek bő kétszeresét, 28 milliárd dollárt költött a játékokra. A magas kiadások fényében eleve kérdéses volt, hogy a rendezéssel járó presztízsen kívül visszajön-e ez az összeg.

A Capital Economics elemzésében felhívta a figyelmet, hogy a játékok egy évvel való elhalasztása miatti károkat nem lehet különválasztani a járvány hatásaitól. Az ötkarikás játékokra 7,8 millió turistát vártak, de a szokásos, évi nagyjából 30 millió turista többsége így is távol marad a szigetországtól. A gazdaság ugyanakkor nem függ a turistáktól, az ágazat részesedése csak 0,9 százalék a GDP-ben. Elvileg jobban fáj Japánnak az elmaradt fogyasztás, de ezen a téren sem dobálóznak nagy számokkal az elemzők.

A Nomura úgy becsülte, hogy a külföldiek fogyasztása a játékok alatt nagyjából 2,3 milliárd dollárt tehetett volna ki, a belföldiekkel együtt ez 6 milliárd dolláros mínuszt jelenthet a büdzsének. Ez a tavalyi GDP-nek alig több, mint 0,1 százaléka, az olimpia büdzséjének pedig alig a fele. A Goldman Sachs mindössze 5 milliárd dollárnyi kieséssel számol, és úgy véli, hogy a halasztás okozta károk eltörpülnek a járvány hatásai mellett.

Az SMBC Nikko Securities elemzése is 6 milliárd dollárnyi közvetlen kiesést jelölt meg, de számításba veszi a nem közvetlen olimpiai bevételek elmaradását is. A tanulmány szerint egy átlagos japán cég árbevételének akár 15 százaléka is kieshet nyáron csak az olimpia halasztása miatt, ettől pedig a nemzeti össztermék 1,4 százalékkal zsugorodhat. Az Oxford Economics elemzői egyáltalán nem tartják súlyos tehertételnek a halasztást. A játékokra való felkészülés során ugyanis az építkezések már megadták a GDP-nek a szükséges lökést, a nyáron elmaradó bevétel pedig majd jövőre realizálódik: nem estek el tehát a cégek a forrásoktól, csak később kapják meg őket.

A szervezőbizottságnak nagyobb problémája lehet, hogy mi lesz a már megkötött szerződésekkel és az olimpiai helyszínekkel. A versenyszektor a piaci források szerint 3,3 milliárd dollárt költött a rendezvényre, ám a szerződések többségét el lehet tolni jövőre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.